Как да различим оригинален парфюм от така наречените „реплики“ - които, всъщност, са нискокачествени фалшификати, въобще не е празен въпрос. Заедно с марковите часовници, парфюмите споделят първото място в световния оборот на фалшиви стоки. Но часовникът най-много да се повреди – а ситуацията с парфюма е доста по-рискована. Течност, съдържаща спирт и произведена от неизвестни, евтини съставки, в най-добрия случай ще причини мигрена, а в най-лошия ще предизвика алергична реакция на кожата ви.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Сред най-големите производители съществува негласно правило как трябва да изглежда опаковката на парфюма. Той ще се различава от фалшификатите във всичко - от общия вид до конкретния дизайн.
Опаковката
Картонът. Винаги се използва качествен картон, плътен, с лесно четливи букви, логотипи и цифри. Ако надписът се рони от най-малкото докосване, вариантите са два: или парфюмът е бил съхраняван неправилно и магазинът се отнася недобросъвестно към преките си задължения, или е „реплика ” - иначе казано, фалшификат.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Целофанът. Всеки марков парфюм винаги е опакован в целофан. Той в никакъв случай не стяга кутията, образувайки неприятни гънки; шевът в долната част не надвишава 5-6 милиметра ширина. Всички надписи се виждат ясно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Познайте оригиналните парфюми – ето по какво си личат
Вътрешна подложка. Европейските модни къщи не пестят от картон; при отваряне на кутийката купувачът вижда вътре друга, която образува „анатомична“ подплата на флакона и повтаря неговата форма. Обикновено вътрешната подложка е мека, гофрирана и надеждно предпазва крехкото стъкло.
Надписите
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Щрихкод (баркод). Трябва да запомните числата, с които започват маркировките на регионите, където е произведен парфюмът. За Франция този диапазон е 30-37, за Канада и САЩ – 00-09, Италия – 80-83, Испания – 84, Великобритания – 50.
Сериен номер. Това е вторият по важност шифър, където е кодирана информация за марката, модела и други технически подробности на стоката. Най-често не е отпечатан или залепен, а е нанесен с дълбок релеф върху кутията.
Задължително се посочва страната-производител.
Обемът се изписва строго в две мерни единици: отпред в т. нар. „течни унции“ - съкращението „FL. OZ", а отзад в милилитри - ml.
Флаконът
Проверката не спира до кутията, изискванията към флакона са не по-малко. Не се допуска наличието на остри ъгли, пукнатини, драскотини, петна. Капачката няма луфт, прилепва плътно към гърлото, но не чак толкова, че да се налага усилие за отварянето й. Цветът на течността е възможно най-прозрачен, дори когато стъклото е затъмнено или оцветено. Мътилка, утайка и очевидни химически багрила не са приемливи. Пулверизаторът е запечатан плътно; при качествените флакони е по-лесно да се отчупи, отколкото да се отдели. Тръбичката е калибрирана според височината на флакона - тя може да лежи леко на дъното, но не и да се усуква или да "виси" насред течността.
Първите две пръскания след отварянето са „халосни", защото правилно сглобеният бутонен механизъм отначало изпомпва въздух, преди да пръсне парфюм.
Булчински парфюм: Как да изберем нежен и приятен аромат
Концентрацията и ароматът
Това е последният тест за автентичност на парфюма. Начинът за проверка е прост - следете внимателно собственото си обоняние, като не забравяте следните важни нюанси.
Допустимото съдържание на спирт в парфюмите е 85%, а в тоалетната вода не повече от 75%. Щом се смеси с висококачествени етерични масла, етилът се асимилира и характерният спиртен дъх изчезва - което не може да се каже за фалшификатите.
Нанасяйте парфюм само върху чиста, суха кожа, с умерена доза. Ако кожата е потна или загрята след физическа активност, съставът се смесва с пот и мастни секрети, като в крайна сметка дава неприятна гама от нюанси и предизвиква объркване.
Непременно след като пръснете парфюма върху кожата си, го „изведете“ на разходка на чист въздух. След като се върнете в магазина, усещането все още трябва да е ясно и отчетливо; ако е изчезнало напълно, автентичността му определено е съмнителна.