Каквото и да си говорим, черната ряпа е един от най-полезните зеленчуци не само у нас, но и по целия свят. И идея си нямате колко много ползи може да извлечете от нея, ако редовно я поднасяте на трапезата си под формата на салата или с нея приготвяте други кулинарни вкусотии.
Днес сме се заели с една от най-отговорните задачи, а именно да споделим с вас как е правилно да се съхранява черната ряпа. Сигурни сме, че благодарение на съветите ни, ще успеете да удължите живота на кореноплодния зеленчук.
Какво трябва да знаем за черната ряпа и нейното съхранение?
Още: Най-ценният зеленчук: сваля килограми и укрепва сърцето
Още: Столичанин е първият тото милионер за 2025 г.
Още: От какво се прави истинският коняк?
Най-напред ще споделим, че произходът на черната ряпа е от Средна Азия. Зеленчукът е познат най-добре на хората в Китай, Япония, Рим и Египет. Няма точни сведения, сочещи кога точно черната ряпа е била пренесена в България.
Ако трябва да сме максимално конкретни, то ще споделим, че по нашите географски ширини най-известен е зимният сорт. Той се сади обикновено през август, а реколтата се събира октомври – ноември.
Още: Как се прави суджук от свинско и телешко месо
Още: Кои кръвни групи се смятат за най-рядко срещани
Черната ряпа се слави със своите лековити свойства. Доказано е, че изключително много помага на хора, страдащи от кашлица, камъни в бъбреците, анемия и други здравословни неразположения.
Когато обаче става въпрос за съхранението на този зеленчук, трябва да сме много внимателни. В противен случай рискуваме да омекне, да се развали и да го изхвърлим – нещо, което никой не бива да допуска да се случва.
Още: Името на коя столица означава „понеделник“?
Още: Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи
Още: За какво е полезна черната ряпа – включете я в менюто си
За правилното съхранение са нужни дървен сандък/щайга и пясък.
Големината на сандъка зависи от количеството ряпа, с което разполагаме. На дъното му се изсипва пясък около 5 см, а върху него се подреждат зеленчуците, като се стараете те да бъдат с мустачките надолу.
Много е важно репите да не се опират една в друга. Посипваме ги щедро с пясък и след това преминаваме към подреждането на втори ред. Важно е да споменем, че последният слой задължително трябва да е от пясък.
Ряпата се съхранява хладно и така може да издържи цяла зима, без да променя вкусовите си качества и полезни свойства.
Още: Какви са ползите за здравето ни, ако консумираме черна ряпа
Това е начинът за съхранение на моркови, червено цвекло и всякакви други видове ряпа.
Надяваме се да сме ви били полезни с информацията, която споделихме с вас.