Апостола на свободата, Левски, дякон Игнатий… С различни имена наричаме най-светлата личност в българската история, която успява да обедини всички българи независимо от политически и всякакви други пристрастия. Много е писано за революционната дейност на Апостола. Затова тук ще представим кои са родителите му и тяхната роля по пътя на Левски към безсмъртието.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Как е истинското име на Васил Левски?
Васил Иванов Кунчев е роден в Карлово на 6 юли/18 юли нов стил 1837 г.
Кой е най-подценяваният владетел от Първата Българска държава
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Бащата Иван Кунчев
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Детството на Васил не е никак леко. Учи в родния си град в килийно, а по-късно в местното взаимно училище. Едва 14-годишен остава без баща и рано започва да помага на майка си в грижите за многолюдното семейство.
Съвременниците описват Иван Кунчев като “среден на ръст, със сини очи, рус. Бил много справедлив, състрадателен и отзивчив към човешките страдания”. Семейството му живее в Кочмаларе, но през 1812 г. баща му Кунчо (дядо на Левски) убива Сабри бей и бяга във Вонягово.
Още от малък Иван Кунчев проявява голям интерес към родината и просветата. Помага във вапцаджийницата на баща си, а по-късно става член на вапцаджийския еснаф, произвежда и ръчен гайтан.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Жени се за Гина, когато тя е едва на 14 години, а той е на 26. Като човек Иван бил изключително справедлив, тух, упорит и много скромен. Карловци често се обръщат към него за съвет и разрешаване на спор. Тъй като бил заможен и обичан човек, за Коледа Иван колел две прасета - едното за семейството си през зимата, а второто - за гостите: роднини, приятели, клиенти, дошли да го поздравят за именния му ден. Когато родителите на жена му Гина починали, Иван Кунчев отказал да вземат каквото и да било от онова, което й се полага при делбата. Умира през 1851 г от мозъчен кръвоизлив. Същата година умира и най-малкото дете в семейството - Марийка. Момичето не успява да се пребори с шарката.
Колко метра е скочил Васил Левски, за да получи прякора си?
Майката Гина Кунчева
Повече информация има събрана за майката на Апостола - Гина Кунчева. Ето каква разказва Бочо Загорски, син най най-голямата дъщеря на Яна (сестрата на Левски):
“Веднъж като млада булка Гина Кунчева чакала пред фурната да се изпече хлябът. Улицата била пуста. Покрай нея минал млад турчин. Тя била снажна и хубава. Той посегнал и докоснал бузата й. Вместо да побегне, смелата българска свила дясната си ръка в юмрук и ударила нахалника в лицето. Там, пред нея, той изплюл два избити зъба и побягнал засрамено. Не посмял да се оплаче в конака, защото се страхувал от подигравките, че една жена му е дала такъв урок”.
Гина е едва 14-годишна, когато се омъжва. Остава вдовица през 1851 г., преживява смъртта на три от децата си, но не загубва силата, куража и енергията, отдадена на съдбата на България. Семейството на Гина и Иван има 5 деца:
* Яна (1833 - 1913)
* Васил (1837 - 1873)
* Христо (1840 - 1870)
* Петър (1844 - 1881)
* Мария (1847 - 1851).
През 1869 г. местен човек познава в палтото на Левски своето, грабва го и после намира в него бунтовнически документи. Тогава Гина е разпитвана брутално от карловския мюдюрин. По негово нареждане е пускана в кладенеца на Иван Фурнаджиев, за да каже къде се крие синът й, но тя остава безмълвна..
Последната среща между майка и син е на 6 декември 1972 г. в сопотския метох. На прощаване от очите на Гина рукват сълзи.
Когато научава за смъртта му, тя отсича “Никакво жито няма да варя за помен. Жито се раздава за мъртвите, а моят Васил ще живее вечно!”
Умира на 10 януари 1878 г. Съществуват спекулации, че се е самоубила, удавяйки се в кладенец, но това не е доказано и е малко вероятно, предвид силния й характер. Предполага се, че умира от проблеми със сърцето, а на смъртния си одър споменава дъщерите на Яна, които 3 месеца по-рано бягат от Карлово заради турските зверства в Търново. Гина умира с думите ”Децата, децата…”