Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да възпитаваме децата без викове? 7 начина да останете спокойни

29 януари 2022, 11:40 часа

Децата ядосват ли ви до такава степен, че трябва да крещите с пълна сила? Предлагаме ви да установите дисциплина в къщата, без да повишавате тон.

Днес родителите са изправени пред много трудна задача - да отгледат достоен човек в труден и понякога несправедлив свят. Всеки се опитва да го направи по свой начин: някои решават всички въпроси с викане, други остават спокойни, но в същото време лишават детето от свобода, трети предпочитат да спестят нервите си и просто да се отдалечат от него. Четвъртите не искат да се справят с недостатъците на децата си и вместо да ги привикват да почистват ежедневно стаята си, да скърцат със зъби, те сами подреждат нещата. Но всички тези начини на отношения с децата са абсолютно погрешни.

7 начина да останете спокойни

1. Разберете какво ви дразни. Всеки от нас знае кои думи ни обиждат най-много. Но нашите деца знаят това най-добре от всички. Те виждат нашите слабости. Така че, поемете дълбоко въздух и си затворете устата, когато чуете нещо от рода на: Мразя те! Твоята работа е по-важна от мен! - и най-вече фразата, която поразява на място: Иска ми се да имам друга майка!

2. Не влизайте на територията на детето. Всяко дете има право на собствено пространство в дома. Не трябва да бъдете тиранин и постоянно да се ровите в нещата му, да му напомняте за почистването и да го обвинявате за бъркотията. В крайна сметка една сутрин той ще се събуди и сам ще разбере, че е време да подреди стаята си.

3. Не му задавай общи въпроси. Така или иначе е малко вероятно то да ви даде честен отговор. Когато отговорът е повърхностен, ще започнете да се възмущавате, което в крайна сметка ще прерасне в нов скандал. Факт е, че е много трудно да се отговори на въпроса "как си?" или "как се чувстваш?". Повечето от нас не са доволни от отговора „нормално“, защото по принцип това не означава нищо - същото е като да мълчите. Ето защо, ако искате да знаете за състоянието на детето, бъдете по-конкретни и се старайте да сте в крак с неговите дела през цялото време.

4. Детето ви не е съгласно с вас. Но свободата на преценка ще установи взаимно уважение между вас и вашето дете. Слушайте изказванията на детето и в никакъв случай не съдете неговата гледна точка. Просто се опитайте да обясните „кое е добро и кое е лошо“, като същевременно подчертавате, че не се опитвате да се налагате.

5. Уважавайте неговия избор. От определена възраст детето има право да прекарва свободното си време, както иска. Да речем, вместо да отиде на гости на приятелката ви, той иска да отиде да се пързаля с приятелите си. Компанията на приятели е много по-приятна от разговорите на възрастни за работа. Не забравяйте, че ако кажете на детето си как и за какво да харчи джобни пари, то никога няма да се научи как да ги управлява.

6. Опитайте се да не гледате право в очите на детето. Ако по време на разговор се опитате да погледнете детето право в очите, например, за да разберете дали лъже или не, то автоматично започва да се тревожи, дори ако съвестта му е чиста. Няма нужда да се опитвате да гледате детето си, трябва да го разберете и да не го плашите.

7. Не приемайте предизвикателството. Двегодишно дете взема кухненски нож веднага след като мама го забранява. Тийнейджър казва на майка си: „Ти си най-лошата майка на света! Защото не мога да правя това, което всички други могат." Вместо да приемете предизвикателството, оттеглете се. Времето ще ви помогне да се охладите, да се разсеете. И детето ви ще разбере, че такъв номер не минава.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес