Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да станете „комуникационен гений“: 23 умения, които ще ви помогнат да развиете кариерата си

15 октомври 2024, 11:00 часа

За човек, който иска да работи ефективно в екип, комуникационните умения са просто незаменими. Те включват не само способността да общувате продуктивно лично, но и да провеждате разговори по имейл, телефон, социални мрежи, както и да използвате правилно езика на тялото. За да ускорите кариерното си израстване, трябва да имате предвид много фактори, свързани с комуникацията на работното място.

Често се случва служител да има богат опит и отлични знания и умения, но да седи на едно място от години, докато неговият активен, общителен колега е нает само от година, вече е получил повишение и е около да се премести в отделен офис. Просто късмет? Не, по-скоро способността да намерите общ език с всички, да декларирате своите таланти и да създадете усещане за вашата незаменимост. Клиничният психолог Дария Милай разказва как да овладеете такъв талант, така че напредъкът в кариерата да се превърне в сбъдната мечта.

1. Честността е на първо място

Още: 4 фрази на работа, които ще накарат колегите ви да ви намразят

Работодателите искат да получават точна и навременна информация не само за бизнес процесите, но и за своите служители. Ако сте направили грешка, съмнявате се в нещо или не сте сигурни в нещо, бъдете в състояние да го признаете и се научете да не го правите отново. Що се отнася до честността, дори такива смешни моменти като кражба на канцеларски материали от офиса или напускане на работа по-рано, ако никой не гледа, са важни. Винаги се дръжте така, сякаш някой ви наблюдава, това е много важен момент.

2. Развийте самодисциплина

Поддържането на работна етика винаги ще бъде от полза за кариерното ви развитие. Спазвайте целите и крайните си срокове и работете по най-добрия начин, а може би дори малко повече. Ако се надявате някой ден да станете шеф, очевидно трябва да развиете самодисциплина. Без способността да управлявате себе си е невъзможно да управлявате другите. Явявайте се на работа навреме и устоявайте на изкушението да пропуснете тези скучни срещи, които нямат нищо общо с вас.

3. Винаги трябва да се учиш

Още: 4 навика, които ще развалят отношенията ви с колегите

За да работите ползотворно в компания в продължение на много години, повишавайки статуса и заплатата си, трябва постоянно да се самоусъвършенствате и да подобрявате уменията си. Светът на бизнеса се променя много и след 5-10 години все още трябва да сте компетентни във вашата област.

Хората, които се интересуват от собственото си обучение и желаят да предадат знания на другите, стават безценни. Не се страхувайте да се учите от ръководството. Ако вашият работодател ви научи на нещо, условно, дори плати за някои курсове, които сте му поискали, вие веднага повишавате стойността си в неговите очи. Между вас възниква психологическа връзка, върху която се изграждат много връзки, приятелства, семейства и т.н.

4. Не забравяйте за човечността

Работодателите и мениджърите обичат да работят с хора, които се разбират добре с тях и с екипа и които освен че са ефективни, създават положителна атмосфера на работа. Трябва да останеш човек дори в най-стресовите моменти, когато нямаш достатъчно време, сроковете изтичат или нещо не се получава. Ако можете да намерите хармония с хората, с които работите, и се тревожите не само за вашето състояние, но и за състоянието на хората около вас, ще станете любимец на всички.

Още: 4 навика, които ще развалят отношенията ви с колегите

5. Не се страхувайте да покажете героизма си

Ако в работата си можете да спестите пари, ресурси и време за компанията и решавате проблем не в 10 стъпки, а в 3, то това ще ви помогне да се утвърдите. Не се страхувайте да го покажете, това е вашият плюс, не се страхувайте да го демонстрирате, страната трябва да знае своите герои!

6. Бъдете лоялни към компанията си както на работа, така и извън нея

Работодателите не искат да имат работа с хора, които изискват специално отношение, на които не може да се има доверие и на които не може да се даде възможност да представят компанията публично. Вашата лоялност трябва да се проявява във всичко: както по отношение на бизнеса, с който се занимавате, така и в това, което комуникирате за компанията извън нея (включително в социалните мрежи). Вашият образ в социалните медии трябва да съответства на ценностите на вашата организация.

7. Не се страхувайте да се доближите до ръководството

Способността ви да общувате с началници и служители само показва, че имате добра комуникация. Няма абсолютно нищо лошо в това да сте по-близо до началниците си, отколкото до мениджърите си или тези, с които работите. Не бива да се измъчвате с мисли: „И ако започнат да ме смятат за изсмукан, ще си помислят, че искам да се покоря“.

Няма нищо лошо в това да се интересувате повече от общуването с топ мениджъри, ако искате да се поучите от техния опит, да научите нещо за себе си, ако смятате, че имате нужда от повишение. Ако получите повишение заради комуникативните си умения, то вероятно ще бъде напълно заслужено.

8. Разрешавайте дребните проблеми и големите конфликти открито

Всеки човек има свой стил на работа, свое темпо на работа и стил на реагиране в конкретна ситуация. Разбира се, проблемите са неизбежни, когато хората работят заедно, особено когато работата се превърне всъщност във втори дом, в който прекарвате почти цялото си време. Проблемите трябва да се решават открито (почти всичко, освен ако не се отнася до някои интимни неща).

Никога не обсъждайте проблемите отделно с хората, тъй като другият може да почувства, че е пренебрегнат или нещо се крие от него. По-добре е да направите всичко това на някоя среща. Ако правите някакви официални изявления, то трябва да е по имейл и, разбира се, трябва да копирате всички участващи, така че вашата комуникационна система да е прозрачна и разбираема. Това ще ви характеризира като надежден и открит човек. Разбира се, трябва да се поддържа прозрачност на всички нива, за да няма объркване, за да няма клюки, за да няма изнудване.

9. Подкрепяйте тези, които са прави, а не тези, с които сте по-добри приятели

Бъдете откровени и се научете да изразявате възгледите и мислите си по убедителен начин. Ако видите, че даден човек греши, не се страхувайте да го кажете, подкрепяйте хората само когато са прави, а не защото са ви приятели.

10. Пазете се от случайни любовни връзки на работното място.

Лекомисленият роман в офиса може да работи срещу вас. Такива неща създават неприятна следа, която може да остане с вас завинаги и да прескача от компания в компания. Защо ви трябва това.

11. Комуникирайте важни неща в пълно мълчание.

Никога не изнасяйте важна реч или презентация на шумно място, защото това може да доведе до недоразумения. Някой няма да разбере, нещо няма да се чуе и всичко това „ще тръгне по грешните релси“. Бъдете нащрек за моменти, когато трябва да предадете важна информация, която някой трябва да възприеме, за да може след това да действа и работи по определен начин. Създайте си навика да използвате планери, които да ви помогнат да запомните важни дати и задачи.

12. Поемете инициатива при разрешаване на лични конфликти

Не критикувайте и не се присмивайте на колегите си. Това може да доведе до конфликти или недоразумения и да създаде нездравословна атмосфера в екипа. Ако внезапно възникне конфликт, не очаквайте другият да дойде при вас и да обсъди случилото се.

Най-вероятно човекът ще се затвори, така че поемете инициативата и бъдете първият, който осъществи контакт. Научете се да говорите за случилото се. Никога не обвинявайте колегите си, опитайте се да разберете къде сте виновен и го кажете, за да можете да изградите конструктивен разговор.

13. Оставете личните проблеми извън офиса

Опитайте се да не пренасяте проблемите си на работа, защото, първо, това затруднява концентрацията върху задачите, и второ, никога не е донесло нищо добро на никого.

14. Слушайте правилно

Слушането може да изглежда като много просто умение. Изглежда, какво не е наред с това? Седнете, слушайте, мълчете и кимайте с глава. Всъщност това е много мощен инструмент, който все повече се цени сред бизнес лидери и предприемачи.

Активното слушане ще обогати 100% вашите взаимоотношения на работното място, ще подобри вашата продуктивност и продуктивността на групата. Ако разбирате, че например в случай на конфликт ситуацията се нажежава до краен предел и негативността не може да бъде избегната, обърнете това недоразумение в положителна посока с помощта на активно слушане. Слушайте опонента си, както се казва, директно „с всяка фибра на душата си“.

Активното слушане е ключът към извличането на максимума от разговора. Има много лични и междуличностни ползи. Според статистиката човек обикновено слуша друг само с около 25% ефективност, тоест 75% от получената информация просто „отлита в канала“. За да слушате активно, трябва да се съсредоточите колкото е възможно повече върху това, което опонентът ви казва, а не върху това какво буквално означават думите му. Тоест, трябва да се опитате да разберете значението на изречените думи, да уловите посланието от човека. Това извежда връзката на по-дълбоко ниво.

15. Не мислете за хората

Когато водите разговор с някого, особено важен, делови, оставете човека да се изкаже, оставете го да довърши мисълта си, не го прекъсвайте. Устояйте на желанието да измислите какво би казал този човек след това, не мислете вместо хората.

Отнема време, за да разберем значението зад думите на човек. Но си струва. Когато една компания има положителна среда, в която слушането се цени на всяко ниво, производителността се увеличава няколко пъти. Много е важно хората да могат да изразят мнението си и да знаят, че ще бъдат чути.

16. Обърнете внимание на невербалните сигнали

Не забравяйте да наблюдавате езика на тялото си, движенията на очите, движенията на ръцете и промените в тона на гласа. Така ще разберете точно какви чувства завладяват вашия събеседник. Тази чувствителност отново е акт на активно слушане, което има много лични ползи за вас: намалява стреса и временно се освобождавате от личните си проблеми и тревоги. Позволете си да се потопите напълно в това, което другият казва. Това ще създаде отношения на доверие.

17. Не се разсейвайте, докато говорите

Поддържайте добър зрителен контакт с човека, с когото говорите. Така да се каже, говорете „очи в очи“. Избягвайте да правите каквото и да било по време на разговор, не се разсейвайте от събеседника си и задавайте въпроси, които изискват по-пълни отговори.

18. Отървете се от думите-пълнители, но не и от паузите в речта

Сега нека обсъдим как да изразите мислите си правилно. Основното нещо е да се избягват всички „a“, „ъъ“ и думи за пълнеж. Опитайте се да се отървете от всичко това, за да звучите по-убедително и да изглеждате уверени. Следете тези моменти и не се страхувайте, че речта ви може да звучи много бавно. Всъщност, когато човек говори премерено, неговият събеседник възприема информацията по-добре. Не се страхувайте от паузите и не се страхувайте от неудобството, дайте си време да помислите за следващата фраза.

19. Знайте как да започнете разговори за нищо

Изкуството да се говори за нищо или „малки разговори“ е отлично умение да можете свободно и без притеснение да започнете разговор с всеки човек. За да избегнете неловкото мълчание с хората и да установите контакт, можете да използвате, така да се каже, печеливш план - започнете разговор за семейство, професия, ваканция, мечти. Тези теми ще ви помогнат да намерите тема за дискусия. Този неутрален разговор ще помогне на вашия събеседник да се отпусне, което ще ви даде възможност да намерите общ език с него.

20. Cheat sheets помощ

Ако трябва да обясните мислите си на вашия работодател, колеги или бизнес партньори за определено време, тогава, разбира се, трябва да си напишете намек, да си напишете план или дори по-добре да репетирате.

21. Водете делова кореспонденция в работно време

Умението за водене на работна кореспонденция е важен момент в проблема с успешната комуникация. Много хора се дразнят от писма извън работно време, съобщения в социалните мрежи или в месинджъри през работно време. Ако пишете на някого с въпроси, свързани с работата, извън работно време, особено в социалните мрежи, това ви характеризира като човек, който не зачита личните граници на другите хора.

Ако не сте в състояние да решавате бизнес проблеми в работно време, значи не сте достатъчно ефективни. Грешка е да се мисли, че човек, който носи работа вкъщи, е отличен работник. Не, той просто не може да се справи с работата, която трябва да свърши в офиса в рамките на определеното време.

22. Предавайте информация без “излишна вода”

Когато пишете писмо за работа, опитайте се то да включва: кратка информация за вас (кой сте, кого представлявате и т.н.), причината, поради която сте написали, същността на въпроса и какво точно ви трябва от адресат. Имейлите не трябва да са огромни – избягвайте излишните подробности и ненужна информация. Това е добра политика не само за писмена, но и за устна комуникация. Бъдете способни да комуникирате ясно въпроса и след това бързо да преминете към решение.

23. Научете се да слушате критики

Хората, които не могат да слушат градивна критика, са хора, които искат да живеят в един вид „балон“, в блажено невежество. Емоциите често ни пречат да чуем важни точки, които могат да ни направят по-успешни. Разбира се, ние сме уплашени и неприятни, когато другите хора кажат нещо за нас, което не е точно това, което бихме искали да чуем, но е необходимо. И най-трудното нещо, когато чуете критика по ваш адрес, не е да се обърнете и да си тръгнете, а да попитате човека какво мисли за това, какво би направил. Тоест, поискайте съвет от него, включете го. Това също е важно комуникативно умение.

източник: https://www.marieclaire.ru/karera/kak-stat-geniem-obscheniya-23-navyika-kotoryie-pomogut-karernomu-rostu/

 

 

 

Христина Лозанска
Христина Лозанска Отговорен редактор
Новините днес