Дори да се опитвате да предпазите климатика си от замърсявания, държейки го покрит, когато не се използва за по-дълги периоди от време, натрупването на прах, полени и мръсотия е неминуемо, а това води след себе си до куп рискове и проблеми, ако пренебрегнете почистването.
Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи
Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден
Сред най-сериозните рискове от употребата на непочистен климатик са разпространение на прах и полени във въздуха и свързаните с това алергични реакции на хората, използващи климатизираните помещения, повишен риск от късо съединение и пожари, както и риск от повреждане на климатика, което би довело до скъп ремонт или до необходимост от заделяне на немалка сума от семейния бюджет за покупка на нов уред.
Ето защо профилактиката на климатика и почистването му не са за пренебрегване и не бива да се пропускат. Те са в основата на безпроблемната и безопасна работа на уреда, здравето на ползвателите му, дългия живот на климатика. За почистването не е нужно да отделяте средства и да губите време в търсене на специалисти. Може да се справите лесно и бързо и сами, ако знаете как да си почистим климатика. Вижте съветите на експертите, които ще ви помогнат да се справите като професионалисти с тази важна задача.
Топ трикове за почистване на климатика
Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Още: Тази година домът ви ще блести! 5 лесни трика, които ще променят рутината ви
Как да си почистим климатика без съдействието на специалист?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?
Годишната поддръжка на климатика е от ключово значение и далеч не е измислена, за да имат специалистите сигурен приход, а вие – разход от семейния бюджет. Ако пропуснете почистването на климатика, преди да го включите през новия сезон, това може да доведе до по-голямо износване на системата, а неработеща коректно част на устройството може да доведе до повреда на целия уред, като някои повреди не подлежат на поправяне и единственото, което може да направите, е да закупите нов уред.
Непочистеният уред изразходва и повече енергия, с което товари сметките и за ток. За годишната профилактика и почистване обаче не се нуждаете неминуемо от професионалисти. Може да почистите уреда и сами. Местата, на които трябва да обърнете най-голямо внимание, са:
- Филтрите на климатика
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Сред най-важните стъпки при поддръжката на климатика, гарантираща ефективността му, е рутинната подмяна или почистване на неговите филтри. Ако те са запушени, замърсени, то ефективността на уреда ще бъде намалена. Ако въздушният поток е възпрепятстван, въздухът може да заобиколи филтъра и да отложи мръсотия директно в намотката на изпарителя. Замърсените филтри водят и до по-висока консумация на електрическа енергия, като почистването на филтъра или подмяната му намалява фактурите за електрическа енергия с до 15%, което не е малко.
Самото почистване и как се извършва зависи от вида на климатика и филтъра му. Има филтри, които изискват почистване, защото са за многократна употреба, както и такива, които са за еднократна и за които реално почистване означава подмяна. Колко често да почиствате или да подменяте филтрите зависи от това как, къде и колко използвате климатика. Ако се използва в запрашена среда и непрекъснато, то уредът ще се нуждае от по-честа профилактика. Същото важи и ако имате домашни любимци в дома си – натрупалата се козина е голям проблем за климатика.
Как се чисти вътрешното тяло на климатика?
- Намотката на изпарителя
Непочистеният филтър води до натрупване на мръсотия и в намотката на изпарителя. Дори да почиствате филтъра системно, след време в намотката на изпарителя все пак ще се събере мръсотия, която редуцира въздушния поток и изолира бобината, намалявайки способността ѝ да абсорбира топлина. Ето защо е важно всяка година заедно с филтрите да се почисти и намотката на изпарителя. Външните кондензаторни намотки също следва да се почистят особено ако говорим за външно тяло, изложено на запрашена среда, достъп на животни до него, наличие на много растения и зеленина в близост.
- Дренажи за конденз
Те също се нуждаят от почистване. Не пропускайте да прокарате през дренажните канали на уреда твърда жица, за да ги отпушите. Запушените пречат на модула да намали влажността и получената излишна влага може да доведе до редица проблеми.
Естествено, че професионалистите и техниците ще извършат много повече от почистване – те ще проверят цялостната изправност на уреда, връзките, клемите, термостата и прочие, така че профилактиката при професионалист не е безпредметна и безсмислена загуба на време и средства, но почистването, което е важно да се извършва по-често, ако климатикът се използва активно и ако средата го изисква, може да извършвате и сами, ако знаете как да си почистим климатика.