Китайската храна е известна навсякъде по света и харесвана от почти всички. Дали ще бъдат спагети по китайски, или пикантни хапки със свинско и ориз, могат да бъдат приготвени и в домашни условия, което няма да е трудно. Нека видим няколко рецепти и да разберем как да си готвим китайско у дома.
Китайският уок например е доста известен уред за готвене, който е идеален за пържене чрез постоянно разбъркване, като в него могат да бъдат задушени зеленчуци, ориз и риба за приготвянето на традиционни китайски супи. Автентичният уред е със заоблена форма на дъното, но не е удобен за нашия тип котлони, затова рядко се продава в българските магазини. Може да си вземете уок с плоско дъно, който да е от чугуна или стомана. Добре е да бъде с капак за задушаване в него, освен за пържене.
Необходимо е да се снабдите и със шпатула, специална обаче, която е със заоблени краища, и така с нея може да разбърквате по-лесно ястията в уока. Тъмният соев сос се използва често в китайската кухня, защото освен вкусовите му качества е и здравословен. Също така е добре да знаете, че подправките, които са най-често използвани са копърът, звездовидния анасон, карамфила, канелата и джинджърът на прах.
Кои са основните принципи на китайската кухня?
Уокът трябва да се нагрее, след което мазнината се слага в него и се добавят и самите продукти. Когато мазнината се нагрее, продуктите се добавят и запържват за кратко време при непрекъснато разбъркване с шпатула. Важно е продуктите да бъдат добавяни на малки порции, като максималното е двеста-триста грама.
Китайската храна се сготвя бързо, затова е добре продуктите да бъдат предварително приготвени, измити, подсушени и нарязани. Самият процес на пържене продължава не повече от две-три мин. Зеленчуците биват запечатани и остават хрупкави в своята вътрешност. Това е много здравословно, защото така те съхраняват своите витамини и хранителни стойности.
Мариновано или панирано месо
Месото трябва да бъде нарязано напречно на влакната преди да се сготви, след което се маринова в соев сос, захар и алкохол като оризово вино, сухо бяло вино или шери. Също така може да бъде оваляно в панировка от белтък и брашно или нишесте.
Зеленчуците – нарязани на дребно и в красива форма
Добре е зеленчуците да се нарежат на ситно и в красиви форми, след което да се пържат спрямо твърдостта им, като се започне от моркови, цвекло, картофи и т.н. Гъбите шийтаке са много вкусни за китайско и се намират изсушени и пресни. Обикновено китайския сос е солен и не е нужно да се осолява допълнително ястието.
Ориз с месо и зеленчуци
Месото трябва да бъде нарязано на кубчета и се маринова в смес от тъмен соев сос, захар и оризов оцет за трийсетина минути. След това се нарязват зеленчуците на дребно като се включат лук, чесън, праз, зеле. Уока се нагрява предварително на котлона, след което се слага супена лъжица олио, после се прибавя и месото, като се запържва за петнайсет минути от двете страни, изважда се и се прецежда в гевгир. После месото се връща в уока и се слага чаша вода и месото се връща на котлона и оставя да къкри до неговото омекване.
Преди да сложите зеленчуците, се запържват и две яйца в уока. После се запържва чесън и лук за тридесет секунди, след което се добавят останалите нарязани зеленчуци. Готвят се за две-три минути, като се разбъркват със шпатула докато се запържат напълно. Прибавя се ориз и след няколко секунди ястието се подправя и е готово.
Ориз по китайски
За това се ползва ориз басмати. Преди варене самия ориз трябва да се сложи в гевгир под течаща вода и да се отцеди. Самото му варене се случва на ниска температура на котлона при непрекъснато разбъркване. В силно загрята мазнина в уока се добавят две разбъркани яйца и се запържват за няколко секунди.
След което се запържват и нарязаните зеленчуци на ситно по избор при непрекъснато разбъркване за две-три минути. После се добавя добре отцедения ориз и всичко се бърка още минута. Овкусява се със соев сос и сусамово олио накрая. После се сваля от котлона и сервира.