Яденето на балансирана и обилна храна сутрин е много важно за вашето здраве. Разберете как да развиете този здравословен навик.
Лекарите постоянно наричат закуската почти основното хранене за деня. Много хора обаче не изпитват никакъв апетит сутрин и просто не могат да ядат нищо. Защо се случва това? Трябва ли да свикнете със закуската и как да го направите?
Яйца на очи: Класическа закуска
Защо сутрин не влиза в гърлото ми?
Както отбелязват експерти, зад нежеланието да се закусва може да има различни причини. Ето само няколко от възможностите.
· Често хората се събуждат твърде късно и затова просто нямат време да се хранят правилно. Станах възможно най-бързо, сресах си косата, измих си зъбите - и хукнах на работа, каква закуска?
· Понякога човек би се радвал да закуси, но домакинските задължения не оставят шанс. Това често се случва с майките на многодетни семейства: сутрин те трябва да нахранят децата и да ги подготвят за училище, но изглежда не остава време за себе си.
· Счупеният режим също може да попречи. Ако човек е свикнал да си ляга твърде късно или ако яде преди лягане, тогава може да възникнат проблеми с апетита сутрин.
· Понякога всичко се дължи на обикновена липса на навик. Ако човек не е закусвал в продължение на много години или се е задоволявал с една чаша кафе, тогава е малко вероятно той да иска да яде, след като се събуди. Тук можем да си припомним опитите на физиолога Иван Павлов, когато кучетата се хранят в определени часове и по това време те започват да имат повишено слюноотделяне.
Тази уникална закуска е готова само за 5 минути
Закуската е важна
Закуската наистина не трябва да се подценява. Целият баланс на хормоните в човешкото тяло по същество е настроен към нея.
Освен това, сутрешното хранене може да намали риска от рак и редица заболявания на сърдечно-съдовата система. Закуската е важна за тези, които искат да избегнат чревни и стомашни проблеми.
Ако развиете навика да закусвате пълноценно навреме, тогава:
· можете да изградите мускулна маса;
· мозъкът ви ще работи по-ефективно;
· тялото ще започне да получава достатъчно протеини, минерали и витамини.
Учените са доказали: Ако човек не е ял сутрин от ранна детска възраст, тогава той има висок риск от метаболитен синдром, който преди се наричаше „смъртоносният квартет“.
Как да се научим да закусваме?
За да възпитате у себе си навика да се храните сутрин, ендокринолозите съветват първо да поработите върху дневния си режим. Опитайте се да си лягате не по-късно от 21:00 и планирайте вечерята преди 20:00 или дори преди 19:30.
Ако подредите графика си така, до 7 часа сутринта ще се събудите много гладни, защото са минали почти 12 часа от последното ви хранене.
Опитайте се да закусите балансирано и засищащо, така че тялото ви да има достатъчно микроелементи и енергия за целия ден.