Всеки месец от годината идва със своите специфични влияния върху здравето ви. Разберете какви витамини и здравословни храни и ще ви помогнат за поддържане на добро здраве през цялата година.
Януари
След вкусните и обилни новогодишни празници е време да приведете в ред храносмилателната си система. Приемайте Витамин С (аскорбинова киселина) и калий - за укрепване и прочистване на кръвоносните съдове, витамин Е, пектини, фибри.
Февруари
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
През февруари витаминните запаси на организма се топят пред очите ни. Много хора, дори независимо от възрастта, усещат слабост през целия ден, влошаване на паметта и концентрацията. Приемайте лецитин за памет и сила, калций и силиций за здрави зъби. Най-добрият източник на ликопен са доматите. За да попълните запасите си от лецитин, яжте пилешки и пъдпъдъчи яйца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Март
Готвим се за пролетта: започваме да мислим за фигурата, движим се активно. Това е времето за прием на витамин D3, калций - важни са за профилактика на остеопороза, витамин К и антоцианини, които са важни за доброто зрение, и витамини от група В - за пълното възстановяване на организма след настинка.
Април
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
През април природата цъфти, всички живи същества се радват на пристигането на пролетта. И е много разочароващо да се чувствате не в тон с това забавление, защото сте уморени, спите лошо и страдате от напрежение. Ще ви помогне приемът на магнезий и витамин В1. Липсата на магнезий, както и на аминокиселината триптофан и витамин В1 ни прави раздразнителни, прекалено уязвими и незащитени от ежедневния стрес.Салатите със спанак и зърнени кълнове, грах и боб ще помогнат за набавянето на нормата на витамин В1. Шампиони по съдържание на триптофан са отлежалите сирена, пълнозърнест хляб, телешки черен дроб, а магнезий се съдържа в сусам, бадеми, тиквени семки.
Май
През този месец на годината организмът ни се нуждае от витамини от група В, особено важни за ставите, витамин В6, ретиноиди и селен, важен за обновяването на хрущялната тъкан. Салати със зелен лук, копър, магданоз (в тях има много витамини С и А), жълтъци, супи с тиква и броколи, ще ви помогнат да си набавите липсата на витамини.
Юни
Слънцето, свежият летен вятър, дългоочакваната топлина ни правят по-млади, по-активни, помагат ни да усещаме и обичаме живота по-ярко. Време е за Витамин P (рутин), който поддържа еластичността на стените на кръвоносните съдове, включително при разширени вени, фолиева киселина, която помага за насищането на кръвта с кислород и витамин B5. За да поддържате фигурата си и да се заредите с витамини, яжте повече сезонни горски плодове – ягоди, горски ягоди, касис, направете лимонади със сок от лайм, мента и бульон от шипки.
Юли
Задачата за средата на лятото е да преживеем горещините възможно най-удобно и без последствия за организма, да поддържаме кръвното налягане под контрол, да следим състоянието на сърцето и кръвоносните съдове. Правете слънчеви бани.
Август
Мелатонинът е хормон на съня и поддържа когнитивните способности, тоест паметта. Приемайте витамин В6 и витамин В12. В края на лятото изобилства от сезонни зеленчуци. Всички те съдържат диетични фибри, които са полезни за подобряване на метаболизма и чревната функция.
Септември
Обогатете организма си със селен за повишаване на защитните сили на организма през студения сезон, калий – за укрепване на сърцето, витамин Е в препоръчаните дози – прави стените на кръвоносните съдове еластични, стимулира мозъчното кръвообращение и обновяването на кожните клетки.
Октомври
Слънчевите дни са все по-малко. Нуждаете се от витамин С - за тонуса на кръвоносните съдове, антиоксиданти - за снабдяване на мозъка с кислород, комплекси за разреждане на кръвта и предотвратяване на тромбоза, витамини от група В - за предотвратяване на възпаление в урогениталната област.
Ноември
Всеки ден яжте храни, богати на пълноценен протеин, който лесно се усвоява от организма. Това са бяло месо от пуйка, пиле, риба. За гарнитура - зеленчуци и зърнени храни, богати на фибри: кафяв ориз, елда, различни видове зеле.
Декември
Последният месец на годината идва с много празници. Приемайте коензими - вещества, които помагат за възстановяване на метаболизма, борят се със слабост, стрес, лошо настроение, помагат за дълбоко дишане. Добавете калций за регенериране на опорно-двигателния апарат и възстановяване на зъбния емайл, витамин К за подобряване на тонуса на дихателната система. Цитрусовите плодове и не само новогодишни мандарини, но и не по-малко полезни помело, червени портокали, грейпфрути, ще ви помогнат да се чувствате добре.