Информационната епоха, която премахна всички граници що се касае до достъпа ни до информация, направи така, че ниe все по-трудно да установим разликата между истински и фалшиви новини. Възходът на социалните медии и лесният достъп до информация създадоха среда, която преспокойно можем да наречем нож с две остриета. В нея “новините” или онова, което се представя за такива, могат безпроблемно да бъдат манипулирани и разпространявани със скоростни темпове. Съществуването на все повече социални платформи, чиито регулации са въпрос до голяма степен на личната преценка на собствениците им, както от известно време е случаят с Twitter, попаднал в ръцете на ексцентричния милиардер Илон Мъск срещу 44 милиарда долара, отварят още по-широко вратата за фалшивите новини; пропагандата; личното мнение, представено като чист факт; умишлената мистификация и фикцията, маскирана зад гръмки заглавия.
Защо е важно да сме информирани?
Информацията от зората на човечеството е валута, която с течение на години се оскъпява все повече и повече. А да бъдеш информиран в наши дни е от съществено значение заради светкавичния и лесен достъп до информация на върха на пръстите ни. Получавайки я по-лесно от всеки от предците ни до момента, запознати ли сме с това как точно тя пристига до нас?
Наясно сме, че когато сме добре информирани, взимаме по-добри решения, разбираме актуалните въпроси и събития и сме по-добре подготвени за житейски предизвикателства от всякакво естество.
В личен план достъпът до точна, пълна, проверена от различни източници и актуална информация е прекият път до правилната преценка на плюсовете и минусите и ни помага да направим избор, от който може да зависи дори живота ни.
Що се отнася до света около нас, да бъдем информирани е важно и защото ни позволява да разберем важните въпроси и събития, които се случват в нашия свят. Независимо дали става въпрос за актуални новини, политическо развитие или социален въпрос, информираността ни помага да разберем контекста и последиците от тези събития и да участваме в информирани разговори и дебати.
Информацията е онова нещо, което ни държи свързано с обществото. Трябва да се интересуваме от къде идва тя, кой ни я представя, защо иска да ни я представи и какво постига с това ние да я асимилираме. Тя ни води до пътя към личностното израстване, интелектуалното любопитство и активната гражданска позиция.
Фалшиви новини
И тук отваряме темата за това какво се случва, ако информацията ни идва от
неправдоподобни, злонамерени, манипулативни източници. С други думи: Какво правим, когато попаднем на фалшиви новини? Как ги разпознаваме? Как разбираме, че едни новини са истински и актуални, а други - неверни и измислени?
По следните признаци:
- Фалшивите новини се основават на лъжи, слухове и пропаганда. Те са създадени, за да заблуждават аудиторията и да манипулират тяхното мнение. Фалшивите новини обикновено се създават от лица или организации с конкретна цел, която не винаги е в услугата на обществото и неговото мнение. Те изпъкват чрез сензационни заглавия, подправени изображения и подвеждаща информация, за да привлекат вниманието на хората и да бъдат разпространявани мигновено.
- Произходът на фалшивите новини много често са неизвестни или ненадеждни източници. Те често изникват в социалните медии от лица без журналистическо образование или опит. Подобни източници никак не се радват на доверие и информация от тях най-често се оказва непроверена или непотвърдена.
- Фалшивите новини постигат своя ефект на манипулация чрез сензацията. Те се отличават по провокативните и подвеждащи заглавия, както и обработени снимки и видеа. В тях се използва емоционален език, чиято цел е да породи мистификация - събитията, участниците в тях и други детайли остават неясни.
- Фалшивите новини могат да имат вредно въздействие върху обществото. Те могат да създадат объркване и несигурност, да подкопаят доверието в институциите и да подхранват дезинформацията и конспиративните теории. Могат да имат и сериозни последици, като например да подтикват към насилие или да причиняват вреди на отделни хора или общности.
- Лъжите, клюките слухове и пропагандата са основна съставка на фалшивите новини. Важно е да разпознаваме признаците на една фалшива новина, за да разберем без да ни отнема твърде дълго, че някой се опитва да ни излъже. Но банкерите казват, че за да познаеш бързо фалшива банкнота, най-добре е да познаваш отлично компонентите на истинската. Можем да пренесем този принцип и в журналистиката.
Как да разберем, че една новина е истинска, актуална и се основава на реални факти?
Истинските новини се основават на реални събития и проверена информация. Обикновено се създават от авторитетни новинарски организации, които следват строги журналистически стандарти. Добрата журналистическа практика изисква журналистите да проучват задълбочено, да бъдат точни и обективни. Те предоставят на читателите необходимата информация без излишни емоционални внушения.
Професионалният подход в журналистиката задължава една редакция да разполага с екип от репортери, редактори, оператори и др. служители, които работят заедно, за да гарантират, че представената информация е точна и безпристрастна.
Добрите журналисти представят истинските новини по ясен начин, като най-важната информация се представя първа. Те са написани в ясен и кратък стил, който е лесен за разбиране. Професионалистите не оставят емоциите да водят ръката им, а отразяват безпристрастно реалните събития. Те не допускат в материалите им да има място за дезинформация и свободни съчинения.
Истинските новини предоставят на обществото информацията, от която се нуждае, за да могат хората да взимат информирани решения и да предприемат действия. Това е особено валидно в областта на политиката и икономиката. Истинските новини помагат да се насърчи и изведе на предна позиция прозрачността и отчетността в обществото и държат хората, организациите, институциите и играчите на политическата сцена отговорни за техните действия.
Истинските новини се основават на факти и проверена информация, създадени от уважавани новинарски организации, които следват строги журналистически стандарти.