Вероятно няма такъв човек, който да не иска да се промени. Но понякога желанието за промяна е толкова силно, че прилагаме сурови мерки към себе си: принуждаваме се да правим неща, които са неестествени и противоречат на нашите ценности.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Например искаме да отслабнем. Искам бързи и видими резултати. „От понеделник” започваме да се измъчваме с диети, ругаем се за всяка изядена бисквитка, от време на време заставаме на кантара и ужас...разочаровани сме, че килограмите не спадат, а нашето самочувствие бързо спада. Тук вече сме "неудачници" и "ненаситници", и въобще най-нещастните жени на земята.
Какво остава да се направи в този случай? Разбира се, "яжте мъка" с шоколад! След това чувство за вина, твърда диета и отново всичко се върти в омагьосан кръг.
Как можеш да се промениш, без да промениш себе си?
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
1. Първо, обърнете внимание на поведението си, без да се опитвате да го промените. Проследявайте чувствата и усещанията си по време на това, което правите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
2. Втора стъпка: опитайте се съзнателно да промените нещо в поведението си, направете нещо различно от обичайното. Вижте дали ви е удобно. Задайте си въпроса: Наистина ли искам да променя това? Понякога се случва другите от обществото да изискват промените от вас, но вие лично нямате нужда от тях, така или иначе всичко ви е наред. Например, една жена не иска да отслабне, тя се чувства комфортно с тегловната си категория, но съпругът й настоява тя да отслабне. Резултатът е малко вероятен.
3. Трето, не се насилвайте да се борите с навиците си и поведението. Обърнете внимание на това как се чувствате и не гледайте на поведението. Най-вероятно ще видите в него това, от което вече не се нуждаете. Страхът ни кара да се страхуваме от промяната, да се вкопчваме в неща, които нямат никакъв смисъл. Когато се гледате отблизо, това ще престане да бъде страх. Когато приемем в себе си това, което искаме да променим, то се променя автоматично. Получаваме контрол над това, което ни е контролирало. Тогава наистина се променяме, без да се изневеряваме, а ставаме по-уверени в себе си и по-щастливи.
4. Не отстъпвайте. Спрете се от отстъплението. Изгорете мостовете си, направете първата необратима стъпка. Най-лесният начин да направите това е да кажете на всички за това. „От днес аз…“.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Желаем на всички хармонични промени!