И макар тази зима да е по-мека, прогнозите ни предупреждават за идващи студове, което означава, че трябва да подсигурим и повече топлина за дома си. В следващите редове ще ви покажем няколко начина, чрез които можете да усещате все така уютна топлина у дома, без обаче сметките да ви натежават прекалено. Ето и как:
Уплътнение на врати и прозорци
Често пъти загубата на топлина от помещенията ви е поради липса на уплътнения на вратите и прозорците, като така топлият въздух лесно може да “избяга” от стаята. За да си спестите това през студените зимни дни и нощи, се погрижете за уплътенията. Начините са разнообразни и повечето са изключително бюджетни - работа ще ви свърши дори старо одеяло или кърпа, а другите алтернативи са например ватам дунапрен, гумени уплътнения, тиксо и т.н. Старата дограма обаче може да се наложи да се подмени и да инвестирате в нова, по-качествена, която обаче ще ви помогне за по-ниските сметки!
10 лесни метода как да спестим пари от сметката за ток
Стени и таван
Изолацията на вашия дом играе огромна роля в задържането на топлината, независимо дали избирате вътрешна, или външна изолация. Според статистики, е възможно да загубите топлинна енергия с цели 30% през стените и около 15% през тавана. Затова инвестицията определено си заслужава, а и е в дългосрочен план!
Ако пък в момента нямате необходимите средства, все пак можете да “закрепите” и тази зима с няколко лесни трика:
- Изберете дебели завеси - по този начин те ще служат като щит и няма да позволяват на топлината да “избяга” през външната стена;
- Слънчева светлина - не пренебрегвайте и малкото слънчеви зимни дни - задължително през деня вдигайте щорите поне за няколко часа, за да се порадвате на естествената светлина, която ще затопли и дома ви;
- Не се бавете при проветряване - проветряването на дома също е задължително всеки ден, но не е нужно през зимата да оставяте прозорците отворени с часове. Не оставяйте отделните стаи да “замръзнат”, защото стоплянето им след това няма да е никак икономично.
Съвети за екстремно спестяване, които дават резултати
Топлете само при необходимост
Не е наложително да отоплявате всички стаи през зимата, ако не ги използвате редовно. Обикновено хората се фокусират върху поддържането на топлина в кухнята/дневната и спалнята. Също така, когато няма да ви има с часове вкъщи например за работа или поради разходка, намалете градусите на отоплителния уред, без да ги изключвате напълно. По този начин като се върнете домът ви ще е топъл, а и постоянното включване и изключване на уредите ни носи и по-високи сметки накрая.