Ако сте твърде небрежни с комплиментите си, има голяма вероятност да обидите някого. Комплиментите обикновено карат хората да се чувстват добре. Те могат да отразяват признателността, да помогнат за изграждането и повишаването на самочувствието, да насърчат положителното поведение и да помогнат за създаването на положителна среда. Но дори и комплиментът да е добронамерен, той лесно може да не се възприеем като такъв от отсрещната страна.
На работното място даването и получаването на комплименти може да помогне за създаването на положителна среда, която насърчава работата в екип, производителността и удовлетвореността от работата. В личните отношения комплиментите насърчават интимността, доверието и емоционалната връзка. Когато хората се чувстват ценени, те са по-склонни да се свържат с другите и да развият положителни чувства към тях.
И така, как да направите комплимент на някого по начин, който да е положителене без да рискувате неволно да обидите някого?
Какъв вид комплимент всъщност може да бъде обиден?
Почти всичко, което е комплимент с вмъкнат негатив, е неподходящо и със сигурност не звучи добре. Например: „Колко си отслабнала! Изглеждаш много по-добре!“
Това е много обидно. Вместо това кажете нещо като: „Наистина изглеждаш страхотно и във форма!“
Друг пример: „Изглеждаш много по-млада с тази нова прическа/цвят!“ Това може да накара някого да мисли, че преди е изглеждал стар. Вместо това кажете: „Харесва ми това, което си направила с косата си, наистина кара очите ти да изпъкват!“ Винаги подчертавайте само положителното.
5 комплимента, които всеки ден трябва да казвате на мъжа си
Също така стойте далеч от коментари, свързани с възрастта. Да кажеш на някого: „Изглеждаш страхотно за възрастта си“ не е добър комплимент. Може би не знаете възрастта на човека и го надценявате“. Ако искате да направите комплимент за външния вид на някого, пропуснете всичко, свързано с хронологичната възраст.
Разберете разликата между истински и плосък комплимент
Ако искате да изглеждате по-искрени, когато правите комплимент, трябва да знаете разликата между „Харесва ми облеклото ви“ и „Облеклото ви наистина допълва очите ви“. Първото е плосък комплимент, докато второто е истински и като такъв е по-вероятно да бъде добре приет и оценен.
Истинският комплимент е обмислен и специфичен, подчертавайки определено качество или действие, извършено от получателя. Това отразява истински чувства и признателност към човека, на когото е направен комплимент.
Когато правите истински комплимент е важно да сте конкретни. Подчертайте определено действие, качество или постижение - по този начин ще изглеждаш по-искрени Освен това е важно да сте наясно с културните различия. Различните култури могат да повлияят на това как се приема комплимент. За да избегнете това, имайте предвид културните норми, когато правите комплименти на някого.
И накрая, ако сте в професионална обстановка, уверете се, че вашият комплимент е подходящ. Ако не, това може да създаде неудобна ситуация и да накара другия човек да се чувства неудобно.
Добри примери за комплименти в професионална среда
„Презентацията ви беше страхотна! Свършихте страхотна работа, представяйки ключови точки и ангажирайки публиката.“
„Оценявам вашата силна работна етика и колко усърдно работите.“
„Вашата креативност и иновативни идеи бяха наистина полезни за екипа.“
„Вашето положително отношение прави удоволствие да работя с вас.“
„Научих много от работата с Вас.“
27 обиди, замаскирани като комплименти
Кои са някои добри примери за комплименти в личните отношения?
„Ти си невероятен партньор и съм толкова щастлив, че те имам в живота си.“
„Изглеждаш толкова красив/красив днес. Харесвам как (вмъкнете подробности за конкретни тоалети, прическа и т.н.).
„Винаги ме караш да се смея. Чувствам се толкова щастлив около теб.
„Обичам да прекарвам време с теб. Това е едно от любимите ми неща.“
„Оценявам колко много правите за нашето семейство всеки ден. Вашата упорита работа не остава незабелязана.“