Изборът на кухненска посуда трябва да се основава не само на дизайн, визия и индивидуални предпочитания към съответен модел и бранд. Обърнете внимание и на качеството на изработката, материала и безопасността – все пак в съдовете ще приготвяте и държите храната си, съответно в тялото могат навлязат вещества, мигрирали от съда в храната, ако той е със съмнително качество или с лесно за повреждане покритие.
За какво да внимавате, когато купувате съдове?
1. Здравина на дръжките. Рискът да се изгорите, ако дръжките са нестабилни, е огромен. Проверете качеството и здравината на дръжките, когато избирате посуда, в която ще приготвяте гореща храна.
2. Материал. Съществува посуда, изработена от различен материал, подходящ за различни ястия и различна топлинна обработка.
3. Алуминий. Алуминиевите съдове са популярни, често избирани от домакините, тъй като лесно се нагряват и поддържат, здрави са и цената им е отлична. Недостатък е, че алуминият е вреден за организма, поради което, когато приготвяте храна в него, не я съхранявайте в съда, след като е готова.
4. Чугун. Съдовете от чугун са масивни, издръжливи и разпределят равномерно топлината. Избирайте такива с покритие, за да не задържат аромата на храната и да не преминава тя към следващото ястие. Недостатък на този тип съдове е значителното им тегло, което ги прави по-трудни за почистване и измиване, но специфичният, уникален вкус на храната, който придават, заличава с лекота недостатъците им.
5. Стъкло. Посудата от огнеупорно стъкло е безопасна за здравето, не отделя вредни вещества и в нея се готви бързо, лесно и приятно. Недостатък е, че са по-податливи на счупване, което изисква внимание при боравене с тази посуда.
6. Глина. Глинените гювечета ви пренасят в детството и кухнята на мама. Храната, приготвена в тях, има възхитителен вкус. Недостатък е съдържанието на олово, което изисква да не съхранявате храната в съда, след като е готова. Внимавайте при загряването – то трябва да се случва бавно, а горещите съдове от глина не трябва да имат контакт със студена вода, преди да изстинат.
7. Големина. Избирайте големината на съдовете според уредите в кухнята ви и големината на семейството ви така, че тя да отговаря на нуждите ви.
8. Покритие.
9. Емайл. Използва се при чугунените, алуминиевите и други съдове. Възпрепятства преминаването на вредни вещества от съда в храната по време на готвене. Изхвърлете съда веднага, щом забележите, че емайлът се е нарушил, за да предпазите здравето си.
10. Керамика – отлично покритие, което е напълно безвредно за организма.
11. Тефлон – незалепващото покритие е много удобно за готвене без или с минимални количества мазнина, но е деликатно и не трябва да използвате за разбъркване метални бъркалки. Дървената е идеална за посудата с тефлоново покритие. Избирайте качествени модели и марки, тъй като по-трудно се надраскват. Веднъж надраскано, тефлоновото покритие не подлежи на поправка и е важно да изхвърлите съда.