Сред хората има много начини за тестване на гъбите за токсичност, но всички те са ненадеждни и са предназначени да идентифицират всяка една отрова. Точната идентификация е възможна само въз основа на характерни признаци, които могат точно да идентифицират смъртоносните гъбични видове. Ако попаднете на съмнителен екземпляр, процедирайте по следния начин:
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
- Погледнете вътрешността на гъбата. Всички най-отровни гъби са пластинчати. Например мухоморки и гмурци. Затова бъдете особено внимателни с такива гъби.
- Погледнете внимателно дъното на гъбата. Мухоморите и гмурците от всички сортове имат яйцевидно удебеляване в долната част на стъблото.
- Вижте дали има пръстен за яка на крака. Той се намира приблизително в средата - малко по-близо до шапката.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Защо може да се отровите с ядливи гъби и как да го избегнете
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Как да различим двойниците?
Ядливите гъби имат двойници, негодни за консумация, условно годни за консумация или отровни. Ето кои са най-известните претенденти:
- Жлъчна и сатанинска гъба. Това са двойници на манатарките, най-ценният представител на царството на гъбите. Но разграничаването на двойниците е лесно. Първият има тъмна мрежа от жилки по стъблото, вторият има червеникава. Можете също така да отрежете парче от бутчето, за да видите дали цветът му се променя. Ако след минута цветът на разреза не се промени, гъбата може да се постави в кошницата. При близнаците цветът ще се промени от бяло на розово - при жлъчката, и лилаво - при отровната гъба.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
- Фалшива манатарка. Шапката й е по-тъмна от истинската. Цветът на разреза на крака не се променя, но при истинска червенокоса, напротив, потъмнява.
Защо гъбите са толкова полезни за здравето?
- Фалшива манатарка. Може да се различи от ядливата гъба по по-тъмна шапка и син разрез. Друг сигурен знак е мястото на растеж.
- Фалшиви гъби. Има много отровни и негодни за консумация гъби, които приличат на гъби. Истинските гъби могат да бъдат разграничени от фалшивите по кафеникава или кафяво-жълта люспеста шапка. Освен това шапките са бледи, във фалшивите те са ярки, например червено-кафяви или ръждивочервени. Ядливите гъби могат да бъдат разпознати и по миризмата - има приятен и наситен гъбен дух. Фалшивите събират излъчват миризма на плесен и влажна пръст.
Хората имат няколко признака да идентифицират отровните видове и много от тях са погрешни.
Например:
- Смята се, че ядливите екземпляри имат добър вкус. Не е вярно - мухоморката също е вкусна.
- Младите гъби са безвредни, токсичността идва с възрастта. Не е вярно, тя е смъртоносна на всяка възраст.
- Отровните гъби миришат лошо. Нищо подобно. Много отровни и условно годни за консумация екземпляри имат приятен аромат, а много от тях изобщо нямат миризма.
Гъбите свалят холестерола за дни, ето как трябва да ги ядете
- Широко разпространено е мнението, че отровните гъби не са червиви - уж не са по вкуса на насекомите. Вземайки гъби, изядени от червеи и изгризани от охлюви, в кошницата, берачите на гъби смятат, че тези гъби определено са годни за консумация. Всъщност насекомите могат да забележат във всякакви гъби.
- Мнозина са сигурни, че алкохолът неутрализира отровата. Отново не е вярно. Тази заблуда е особено опасна - алкохолът, напротив, допринася за интоксикацията на тялото с отрова от гъби. Ако пиете отровни гъби с алкохол, вероятността от смърт се увеличава.
- Мнението за ползите от варенето на гъби също е погрешно - варенето не ги освобождава от всички отрови. Има токсини, които се неутрализират след варене, а има и други, които са устойчиви на високи температури.
- Не можете да опитате гъбите. Експериментите могат да доведат до тежко отравяне. Мухоморката има добър вкус. Гъбите трябва да се идентифицират само по външния им вид.