Лавърът е популярно растение от вида Laurus nobilis (букв. „Благороден лавър“) - в древността от него са изплитали короните за победителите в Олимпийските игри и за римските императори. В България е познат като „дафинов лист“, което е отглас от древногръцката митология – нимфата Дафне била преследвана от похотливия Аполон, а едно лаврово дърво я спасило, като я скрило сред шумата на разлистената си корона.
Д-р Мануел Рейш обяснява тук за лечебните предимства на лавъра. https://www.tuasaude.com/louro/
Дафиновият лист се използва предимно в следните случаи.
Още: Как да използвате правилно дафинов лист в градината?
1. За обезболяване
Противовъзпалителните му свойства облекчават проблеми със ставите, помагат при ревматични болки и остеоартикуларни възпаления, артрит, навяхвания и натъртвания.
2. Контрол върху диабет тип 2
Дафиновите листа подобряват функцията на инсулина - хормона, отговорен за навлизането на глюкоза в клетките на тялото, за да осигури енергия, регулирайки кръвната захар.
Още: Сложете дафинов лист в пералнята - няма да повярвате какво ще се случи
3. Регулиране нивата на холестерола
Екстрактът от сушени дафинови листа съдържа етерични масла, като цинеол и полифеноли с антиоксидантна активност, която помага за регулиране на холестерола в кръвта. По този начин лавърът може да помогне за предотвратяване на сърдечно-съдови проблеми, като атеросклероза, миокарден инфаркт или инсулт.
4. При стомашно-чревни усложнения
Дафиновите листа, благодарение на своите антиоксидантни, противовъзпалителни и спазмолитични свойства, могат да помогнат при лечението на различни храносмилателни разстройства, като язви, също за облекчаване на стомашни и чревни спазми. Освен това, съдържат танини, които имат силно затягащо действие и са полезни при диария.
Още: Защо опитните градинари заравят дафинов лист в градината през есента?
5. Антимикробно средство
Маслата, концентрирани в дафиновите листа, имат антимикробно действие, действайки срещу някои бактерии като Staphylococcus aureus, Enterococcus sp., Escherichia coli и Pseudomonas aeruginosa, които причиняват инфекции по кожата, в стомашно-чревната система и пикочните пътища. Екстрактът от дафинов лист има противогъбично действие.
6. Предотвратяване на тумори
Етеричното масло и някои от активните вещества влияят антиоксидантно и противораково, предотвратявайки растежа на туморни клетки.
7. Облекчаване на респираторни проблеми
Дафиновият лист има отхрачващ ефект и елиминира излишните храчки и слуз, присъстващи в дихателните пътища, като по този начин осигурява облекчение при назална конгестия. Помага за по-свободно дишане и се препоръчва при настинки, грип и бронхит.
8. Предотвратяване на камъни в бъбреците
Екстрактът от дафинов лист, заедно с други лечебни билки, може да помогне за предотвратяване на камъни в бъбреците, тъй като е в състояние да намали количеството на уреаза - ензим, който е свързан с повишен риск от камъни в бъбреците.
9. Подобряване на когнитивните способности
Лавърът има антиоксидантни свойства, които подобряват паметта и в същото време облекчават други когнитивни проблеми, чиято поява е свързана с напредване на възрастта, включително невродегенеративни заболявания, като болестта на Паркинсон.
Как да си направим чай от дафинов лист?
Чаят е чудесна алтернатива да се насладите на всички предимства на дафиновите листа, тъй като се счита за добър вариант при лошо храносмилане.
Съставки: 1 сух дафинов лист, 1 чаша вряща вода.
Как се приготвя?
Просто поставете дафиновия лист във врящата вода и го оставете да престои на котлона за около 10 минути. След това прецедете и пийте чая 3 до 4 пъти на ден.
Кой не трябва да използва?
Консумацията на дафинов лист не се препоръчва при деца, кърмачки и по време на бременност, тъй като може да предизвика спонтанен аборт. Освен това, употребата му трябва да се прави с повишено внимание при хора с диабет, тъй като може значително да намали нивата на кръвната захар.
В никакъв случай не трябва да поглъщате дафиновия лист, тъй като той не се усвоява от храносмилателната система, остава непокътнат и може да заседне в гърлото или да перфорира червата!
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги търсете лекар-специалист!
---