Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изкачване на Еверест без кислород - кой е първият успял да го направи?

31 май 2022, 12:30 часа

Еверест е най-високият връх на планетата. С височина от 8848 метра винаги е привличал хора от всички краища на земята. За първи път в човешката история Еверест е покорен на 29 май 1953 година от Едмънд Хилари, новозеландски алпинист и шерпа Тензинг Норгей. Стигайки до най-високата точка на земята, двамата поставят отгоре 4 знамена -  на Великобритания, Непал, Индия и ООН.

Кой изкачва Еверест за първи път без кислород?
Това се случва на 8 май 1980 г. от Райнхолд Меснер и Петер Хабелер.

Двамата поставят по още един рекорд самостоятелно:

  • Райнхолд Меснер прави първото соло изкачване на Еверест в чист алпийски стил без допълнителен кислород през август 1980 г.
  • Петер Хабелер на 74-годишна възраст изкачва маршрута Хекмайер по северната стена на Айгер, смятана за едно от най-големите предизвикателства в алпинизма през 2017 г.

Историческото изкачване на Еверест
Още през 1975 г. Райнхолд Меснер и Петер Хабелер изкачват Гашербрум 1 в алпийски стил за три дни, с което поставят началото на този метод при изкачването на осемхилядници. До този момент основната тактика е “обсада” на планината.

Отново двамата правят опит да изкачат Еверест без кислород на 21 април 1980 г., но без успех. Причината е, че Хабелер се натравя с храна в базовия лагер. Въпреки това Меснер решава да тръгне към върха с двама шерпи. Лошото време ги спира и те се връщат обратно.

Вторият опит на двамата е успешен. Те са част от германо-австрийска експедиция, която стига до Еверест по югоизточния ръб. До този момент се приема, че изкачване на Еверест е невъзможно без допълнителен кислород. Райнхолд Месрен и Петер Хабелер разбиват тази представа, но след сериозна и продължителна подготовка. Те вече са практикували алпийския стил на катерене - бързо движение, носейки само най-важни неща.

В 5:30 ч сутринта на 8 май двамата алпинисти напускат палатката при Южното седло и тръгват към върха, като носят само ледени брадви, камери и късо въже. Единствената външна помощ е от австрийците в последния лагер, над Южното седло, където спират за кратко, за да разтопят сняг за питейна вода. Поддържайки стабилна скорост на изкачване от около 100 метра в час, те достигат върха в 13:15 ч.

Хабелер се изплашва от опасността за мозъчни увреждания заради липсата на кислород и прави забележително спускане до Южното седло само за един час. Меснер се връща по-късно същия следобед. Крайно изтощени (Месрен има и проблеми с очите заради снега), двамата са ескортирани обратно до Западния циркус на следващата сутрин от уелския алпинист Ерик Джоунс. 

Райнхолд Меснер
Роден през 1944 г. в Южен Тирол (Северна Италия), той прави първото си изкачване едва на 5 години с баща си. Дипломиран архитект е, преподава математика в местно училище.

Има зад гърба си над 500 изкачвания. Основава планинарски музей, автор е на над 80 книги. Активист е в опазването на дивата природа.

Макар и бляскава, кариерата му в алпинизма е помрачена от лична трагедия. През 1970 г. брат му Гюнтер загива в Хималаите. Двамата братя катерят заедно към Нанга Парбат, в западната част на Хималаите. Стигат върха, но са на ръба на изтощението. Гюнтер започва да халюцинира. Двамата слизат надолу по различни маршрути. Гюнтер е пометен от лавина.

Петер Хабелер

Роден е през 1942 г. в Майрхофен, Австрия. Проявява интерес към алпинизма още на 6 години. Сред постиженията му са първи изкачвания в Скалистите планини в САЩ. Той е първият европеец, който се катери по големите стени в Йосемити. Хабелер изкачва също Чо Ойю, Нанга Парбат, Кангчендзьонга.

“Катеренето е важна и съкровена възможност да попаднем в ситуации, в каквито сме попадали преди 100 000 години. То провокира животинската страна на човешките същества. Инстинктите са важен елемент от нашата интелигентност” споделя Меснер

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес