Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Истината за въглехидратите в диетата

14 февруари 2022, 23:30 часа

Понастоящем диетолозите показват голяма загриженост относно еволюцията на консумацията на въглехидрати и предпочитанията сред потребителите към сладки, нишестени и богати на въглехидрати храни.

Промяна, която не е без последствия за хранителния баланс и здравето. В тази статия искаме да ви разкажем истината за въглехидратите в диетата.

Откъде идват най-добрите въглехидрати?

Растенията използват вода от почвата, въглероден диоксид от въздуха и енергия от слънцето, за да произвеждат глюкоза, проста захар, която по-късно се превръща в нишесте, така че е напълно здравословно да изберете въглехидрати за вашия прием в голямо разнообразие от плодове, зеленчуци, зърна и семена.

Растенията също произвеждат витамини, минерали, мазнини и протеини.

Видове въглехидрати

Въглехидратите са известни като прости или сложни, в зависимост от тяхната химическа структура и абсорбционен капацитет.

- прости въглехидрати

Тоест тези, които са сладки на вкус. Те се намират естествено в повечето плодове, зеленчуци и мед. Обикновено образуват кристали, които се разтварят във вода и са лесно смилаеми. Трапезната захар и кафявата захар са рафинирани захари.

- сложни въглехидрати

Те имат текстури, вкусове, цветове и различни молекулярни структури. Те се състоят от сложна верига от глюкоза и допълнително се разделят на два класа: нишестета и фибри.

Като цяло храносмилателната ни система може да разгражда и метаболизира нишестените зърнени храни, зеленчуци и някои плодове. Въпреки това, тя няма необходимите ензими за разграждане на влакна, като целулоза и други влакнести части на растението.

Но от друга страна фибрите имат много важна роля в тялото, тъй като допринасят за добрата чревна функция и могат да помогнат за предотвратяване на някои видове рак, инфаркти и други заболявания.

Енергиен източник

С прости въглехидрати и нишестета тялото произвежда глюкоза. Това е вашият основен източник на гориво, от който енергията се извлича почти без усилие, така че осигурява гориво, много по-добро от това предлагано от протеини и мазнини.

Глюкозата е единствената форма на въглехидрати, която се използва незабавно.

Всеки излишък се превръща в гликоген, голяма молекула, съставена от няколко глюкозни единици и съхранявана в черния дроб и мускулите. Когато черният дроб се нуждае от глюкоза, той търси запасите от гликоген. Това обикновено се слуцва в часовете на умерена физическа активност, когато се изисква повече енергия.

Риск от неконсумиране на въглехидрати

Когато гликогенът е изчерпан, тялото търси първо протеини и след това мазнини за енергия, за да направи глюкоза. В този момент е важно да се отбележи, че изгарянето на протеини е лошо за вашите мускули. Ако тялото е принудено да гори мазнини без въглехидрати, се отделя токсичен страничен продукт, наречен кетони, което създава риск от биохимичен дисбаланс.

Храни с нисък гликемичен индекс, като ръжен хляб, пшеничен ориз, пшеница, овесени ядки, леща, ябълки, круши и кисело мляко, отнемат повече време за усвояване. Така нивата на кръвната захар се повишават по-бавно и енергията се освобождава постепенно. Тези видове храни помагат на диабетиците да управляват нивата на захарта си и също така насърчават загубата на тегло.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес