В България не съществува закон за забрана на някои породи кучета.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
По закон и съответни наредби “собствениците на домашни любимци са длъжни:
- да вземат мерки животните да не замърсяват обществени места, като почистват мястото след дефекация;
- да вземат мерки животните да не създават опасност за хора или други животни.
При присъствие на домашен любимец на обществено място собственикът е длъжен:
- да не оставя животното без надзор и да осигурява постоянен и непосредствен контрол върху поведението му;
- да не допуска контакт на потенциално болно, опасно или отровно животно с други животни и хора.
Забранено е разхождането на животни:
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
- на територията на детски градини и училища;
- на територията на здравни заведения;
- на територията на детски площадки;
- на територията на градските паркове и градини за времето от 9 до 18 ч. Тази забрана не се отнася за местата, специално определени за целта със заповед от кмета на района.
Собственикът на куче е длъжен:
- да го води винаги на повод не по-дълъг от 2 метра;
- да води кучето винаги и навсякъде само на повод и с намордник, ако е агресивно;
- да не подтиква към нападение кучето срещу хора и животни, освен в условията на неизбежна самоотбрана.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Въпреки съществуващите правила, не са малко случаите на нападения от страна на домашни любимци над хора. Затова в много страни по света има закони, които забраняват отглеждането на определени агресивни породи кучета.
Ето кои породи кучета са забранени в най-много страни по света:
Питбул
Питбулът е сред най-често отглежданите породи кучета. В 24 страни по света отглеждането му е забранено. Сред тях са Полша, Германия, Дания, Румъния, Норвегия. Разрешено е във Франция, Великобритания, Италия, Испания, Ирландия. Но има определени изисквания, за да може човек да вземе за домашно отглеждане такова куче: да е над 16 години и да премине специален обучителен курс.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Дого Аржентино
Както подсказва името, родината му е Аржентина. Известно е като ловец, но се ползва и като верен пазач. Това куче е много предано и силно привързано към стопанина си, но и изключително агресивно към неприятелите му. Забранено е в 18 страни по света, сред които Австралия, Исландия, Сингапур, Турция, Дания, Великобритания. Според специалисти, ако е възпитавано правилно, не проявява агресия. Смята се, че тази порода е наследник на вече несъществуващото бойно куче кордоба.
Кане Корсо
Кане корсо е от рода на мастифите и е с италиански произход. Известно е като “куче на мафията” и като изключително привързано и предано към всички членове на семейството, с което живее, както и с жестокост към всеки техен враг. Смята се за наследник на бойните кучета, използвани в битки от римляните.
Тоса Ину
В Япония тоса инсу са отглеждани като пазачи на богати домове извън основната им роля, за която са създадени, а именно да бъдат бойни кучета за кучешки борби, които са разрешени в Япония. Породата е хибрид от американски питбул териер с неаполитански или американски мастиф. Тези кучета не трябва да се отглеждат от хора без опит във възпитанието и дресирането на животни, защото могат да станат много агресивни. В Европа бойните кучета са забранени за внос и отглеждане.
Стафордширски бултериер
Известно е още като “гладиаторът на кучешката раса”, защото е доста раздразнително, агресивно и енергично. Създадено е през 19-ти век с конкретна цел - да унищожава дребни вредители и да участва в кървави двубои с животни. Забранено е със закон в 12 страни.
Американски булдог
Това красиво и любвеобилно куче се разбира чудесно с деца и е безстрашен пазач, но и готово да нападне агресивно всеки, който застрашава стопанина му. Първите преселници в Америка водят със себе си булдози, които да ги пазят от опасностите на Дивия Запад. През 1910 г. започват да се използват в кучешки боеве. Известни са с това, че в битка с вълк, булдозите винаги излизат победители. Великобритания стана поредната страна в Европа, която забрани отглеждането на американски булдог от 1 януари 2024 г. Причината са 10 смъртни случая от последните 2 години след нападение от булдог.
Други опасни породи кучета, които са забранени в някои страни по света са: Фила Бразилейро, Алабай, Кавказка овчарка, Кангал, Торняк, Ротвайлер и др.
ОЩЕ: Коя е най-старата порода кучета?
СНИМКИ: Getty Images/iStock