Диабетът, наричан още висока кръвна захар, е сериозно и животозастрашаващо хронично заболяване, което засяга около 830 милиона души по света по данни на СЗО и води до сериозно увреждане на сърцето, кръвоносните съдове, очите, бъбреците и нервната система. Това налага предприемане на мерки и от страна на пациентите за контрол над диабета и преддиабета.
Диабетът и храненето
За пациентите, страдащи от диабет, лечението, което включва и ежедневен контрол над заболяването с помощта на инжектиране на инсулин, е от решаващо значение за тяхното оцеляване. Само медикаментите обаче не са в състояние да помогнат на пациента да избегне страшните усложнения от диабета. От ключово значение е спазването на диета. Начинът на хранене и изборът на храни за ежедневното меню могат както да усложнят състоянието, така и да подпомогнат лечението и контрола над кръвната захар. Диабетиците не могат да консумират захар, сладките изделия са забранени или поне тези, които не са специално предназначени за диабетици, но как стои въпросът с други храни, съдържащи естествени захари като плодовете например? Кои плодове при висока кръвна захар са подходящи за консумация и кои са забранените за диабетиците?
Още: Лекар: Пийте този чай всяка сутрин - регулира кръвната захар
Подходящи плодове при висока кръвна захар
Макар че плодовете са ценен източник на витамини, минерали и антиоксиданти и че са от ключово значение за здравето и за превенцията на редица сериозни заболявания, за диабетиците много от плодовете са забранени, тъй като съдържат естествена форма на захар, наречена фруктоза, която води до повишаване на нивата на кръвната захар чрез превръщане на въглехидрата фруктоза бързо в глюкоза. Следва ли от този факт заключението, че диабетиците не трябват да вкусват плодове? За соковете, сладката и компотите спор няма, те са богати на добавена захар и са забранени за засегнатите от това заболяване, но как стоят нещата с пресните плодове и има ли сред тях подходящи и за живеещите с диабет?
Плодовете са не само пълни с фруктоза, но много от тях са и богати на фибри. Именно фибрите правят възможна консумацията на плодове от диабетиците, защото помагат да се забави преобразуването на фруктозата в глюкоза, докато навлиза в кръвта, както и помагат за предотвратяване на скокове на кръвната захар. Фибрите позволяват диабетиците да могат да се насладят на ползата от плодове, избирайки подходящите за своето заболяване и внимателно планирайки приема им. Тези плодове при висока кръвна захар, консумирани внимателно и разумно, могат да помогнат на диабетиците да подобрят здравето си и да се предпазят от други сериозни заболявания, без да навредят на основното си хронично заболяване – диабета. Важно е обаче да изберат правилните плодове – тези с нисък гликемичен индекс, които не водят до рязък скок на кръвната захар. Такива са:
Грейфрут, който е с много нисък гликемичен индекс и това прави плода подходящ за диабетиците.
Още: Фруктоза и глюкоза - каква е разликата и кое е по-вредно
В този списък попадат и ябълки, ягоди, сливи, череши, смокини, домати, круши, грозде и дори бананите, защото техният гликемичен индекс също е под 55 – подходящ за страдащите от диабет, макар да са богати на нишесте и повечето хора да ги считат за вредни за талията и нивата на кръвната захар.
Плодове, забранени за диабетиците
Пациентите с диабет не трябва да консумират плодове с висок гликемичен индекс – над 55. Такива са: ананас, манго, диня, стафиди, някои видове грозде, фурми.
Плодовете като средство за превенция на диабета
Още: Учени: Тази съставка в месото може да причини диабет
Ако не страдате от диабет, но сте сред застрашените от него – рискови фактори, наследственост увеличават неприятната възможност да развиете диабет, то е важно да заложите на превенцията. Проучване доказва, че консумацията на плодове като ябълки и круши, които са богати на химикал, наречен антоцианин, намалява риска от диабет тип 2 с 23% при хората, които не страдат от диабет.
Статията не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.who.int/health-topics/diabetes#tab=tab_1
https://www.webmd.com/diabetes/fruit-diabetes
Още: Каква е разликата между диабет и преддиабет