Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли хора със синя кръв?

21 юли 2022, 13:15 часа

Всички знаем кои са хората със “синя кръв” - благородници, аристократи, хора от висшата класа. Но в действителност има ли хора със синя кръв? В следващите редове ще се опитаме да дадем отговор (макар да не е еднозначен) на този въпрос.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Произход на израза “синя кръв”

“Синя кръв” е буквален превод на испанския израз “sangre azul”, което означава благородно потекло. Този израз се приписва на най-старите и уважавани фамилии на Кралство Кастилия, които никога не са влизали в брак с юдеи, маври или други раси и така са съхранявали чистотата на кръвта. Благородниците са се отличавали с по-светла кожа, на която ясно са контрастирали сините вени за разлика от загорелите от слънцето работници.

За първи път този израз се споменава в книгата “Хелън” на ирландската детска писателка Мария Еджуърт, където се казва “Някой от Испания от висшата класа със sangre azul, синя кръв”.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Дотук стигаме до извода, че не съществуват хора, които са буквално със синя кръв. Но това не е точно така. Има и друга основателна причина хората от благородно потекло да се считат за такива със “синя кръв”. И причината е в използването на сребърни съдове и прибори.

Ужасните неща, които очаквали средновековните рицари

Родени със сребърна лъжичка

Два популярни изрази се асоциират с хората от висшата класа - “синя кръв” и “родени със сребърна лъжичка”. И за второто си има обяснение.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Още от раждането до смъртта си благородниците са се хранели със сребърни прибори. В резултат на това в храната се отделя много малко количество сребро. Постепенно с течение на времето организмът им се насища със сребро, което води до сребрист оттенък на кожата и синьо-лилаво оцветяване на кръвта.  

Всъщност използването на сребърни прибори в по-древните времена не е случайно и не се дължи само на демонстрация на богатство и лукс. Известни били антибактериалните и пречистващи свойства на среброто. Във времена с по-слабо развита медицина, среброто било чудесно средство за предпазване от инфекции. Само богатите представители на аристокрацията можели да си го позволят.
Храна, оставена в сребърни прибори, се разваляла много по-бавно. В сребърните съдове се пречиствала и мръсната вода. Целебното действие на светената вода не е мит. То е естествено следствие от обредното потапяне на сребърния кръст.

Дългогодишното използване на сребро, обаче, води до рядко заболяване, наречено аргирия.

Аргирия - болестта на сребърните хора

В древните времена европейската аристокрация в действителност е имала кожа със синкав оттенък. Синкавият (или понякога зеленикав) оттенък на кожата често се причинява от болест, известна като аргирия.

Това болестно състояние се развива в резултат на дългогодишно използване на сребро и неговите соли, като те постъпват на малки дози и в организма. Среброто бавно се отлага във вид на метал в съединителната тъкан и капилярните стени на различните органи. В това число влизат бъбреците, костният мозък и далакът. Тези отлагания се натрупват в кожата и лигавиците, а среброто им придава сиво-зеленикав или синкав нюанс. 

След като кожата смени цвета си, остава така за цял живот. До днес не е открито лечение на този проблем. Въпреки това състоянието не е точно болест, тъй като пострадалият не изпитва болезнени усещания.
Това състояние е известно още от древни времена. От аргирия страдат хора, които работят в сребърни мини, произвеждат съдове и бижута от сребро. През 20-ти век сред причините за това заболяване е масовото използване на лекарства, които се правят на базата на сребро - основно моливи, които съдържат сребърен нитрат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес