Има ги във всяка кухня и ние ги ядем, без да се замисляме дали всъщност са полезни или вредни.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Зеленият чай съдържа толкова кофеин, колкото една голяма чаша еспресо, а сушените сливи, които са били третирани със серен диоксид, са смъртоносни. Експерти съставиха списък с храни, които ядем почти всеки ден, въпреки че съкращават живота ни.
Чесън
Този продукт е винаги на една ръка разстояние от нас. Сигурни сме, че той е много полезен. Ето защо се лекуваме с него, когато имаме настинка, и просто обичаме да го ядем - със сланина или борш. Стопаните на дачи пръскат зеленчуковата си градина с чеснова тинктура, която убива всички вредители. Но чесънът може да бъде опасен за хората. Първо, заради съдържанието му на сулфон-хидроксилен йон, с други думи, сероводород.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Той прониква в мозъчните клетки и ги убива. Учените дори провели експеримент и установили, че чесънът забавя скоростта на реакциите с 2-3 пъти. Второ, чесънът може да бъде опасен с високото съдържание на мед, а излишъкът на мед в организма съкращава живота. Но не бива да се отказвате от чесъна. Просто трябва да го консумирате правилно и да не превишавате допустимата дневна доза - не повече от една глава дневно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Вредни храни, които всъщност са здравословни (ще се изненадате)
Зелен чай
Дори в обикновените вериги магазини той вече е по-разпространен от черния чай. А например дори в Индия се пие само черен чай, а зеленият се смята за опасен.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Зеленият чай съдържа много кофеин - като кафето. А този чай повишава кръвното налягане и може да предизвика сърдечен удар. Чували сме за това, но все още не сме сигурни дали е вярно. Освен това зеленият чай съдържа теин. Той е вреден за сърдечносъдовата система и нервните клетки.
Има ли някаква полза от зеления чай? Разбира се. Той е антиоксидант, действа ободряващо и младежко. Същите индийци не го пият само защото не знаят как да го приготвят правилно. А без правилната запарка той съкращава живота ви.
Червено месо
Има няколко изследвания на американски учени, които показват, че консумацията на животинско месо намалява продължителността на живота. В едно изследване на Харвардското медицинско училище се твърди, че консумацията на допълнителна порция на ден непреработено червено месо увеличава общия риск от смърт с 13%. Изследователите подозират, че за това са виновни наситените мазнини и голямото количество натрий.
Сушени сини сливи
Смята се, че е суперздравословен продукт, но само ако не е третиран със серен диоксид (добавка Е220). Сушените плодове винаги трябва да се измиват преди консумация, както и обикновените плодове. Сушените сини сливи поради калориите и голямото количество плодова захар не трябва да се консумират от диабетици и тези, които следят за фигурата. Младите майки също трябва да внимават със сушените сини сливи: те могат да причинят стомашно разстройство и колики на бебето поради слабителния си ефект.
Сладолед
През лятото го ядем повече от обикновено и по навик търсим сладолед в магазините. Наскоро обаче откриха в сладоледа растителни мазнини, които по дефиниция не би трябвало да присъстват там. Палмовото масло е канцерогенно, ако се подложи на термична обработка. А сладоледът първо се загрява - вари - и след това се охлажда рязко. Това е двоен удар.
Кои са най-вредните храни и напитки, които консумираме ежедневно?
И така, как да разпознаете растителната мазнина, ако нямате безупречни вкусови рецептори? Първо, производителят е длъжен да изпише в състава "растителни мазнини" или "палмово масло". Ако в състава няма такава информация, обърнете внимание на калорийното съдържание: масовата част на мазнините трябва да е поне 13%. Оптималният състав е натурално краве мляко, пастьоризирано, сгъстено пълномаслено мляко със захар; сгъстена и изсушена сметана; краве масло; кокоши яйца и различни ароматизиращи добавки.
Опасното лакомство с палмово масло трябва да се нарича кремообразен растителен или растително-кремообразен сладолед, но не и пломбир.
Пресен плодов сок
Смята се, че това е витаминозна доза за целия ден. Но ако пиете фрешове без ограничения, можете да получите свръхдоза витамини. Освен това сокът е чиста фруктоза, без фибри. При някои заболявания фрешовете са противопоказани. Така че, при пептична язва, обостряне на гастрит и панкреатит не трябва да се пият сокове с кисел вкус: лимон, портокал, ябълка, касис, червена боровинка. Те повишават киселинността на стомашния сок, могат да предизвикат киселини и болка.
За ползите и вредите от някои продукти споровете продължават. Но не забравяйте за златното правило на храненето: то трябва да бъде балансирано и разнообразно. Само в този случай организмът ще получи достатъчно хранителни вещества, а храната ще носи не само удоволствие, но и полза. Ако няма здравословни ограничения, можете да ядете всякакви качествени продукти в разумни количества.
Месото е източник на белтъчини, витамини от група В, съдържа голямо количество желязо, цинк и фосфор. Те са необходими за поддържане на метаболитните процеси, работата на ендокринната и нервната система. Обща препоръка - старайте се да не злоупотребявате с мазните храни. Говеждото, свинското, агнешкото е по-добре да се задушават, пекат или готвят на огън.
За да облекчите храносмилателната система, поднесете ястието със зеленчуци или зеленина, които съдържат фибри, подпомагащи храносмилането на тежки храни. Чесънът също е богат на полезни вещества. Например той съдържа фитонциди, които се борят с бактериите. Но той стимулира производството на стомашен сок, затова не можете да го ядете на празен стомах, а хората със заболявания на стомашно-чревния тракт трябва да сведат до минимум употребата му.