Изборът на температурата на водата за вземане на вана или душ през лятото е много индивидуален параметър. Някои хора се чувстват по-комфортно в по-студена вода, тъй като това ги разхлажда, а за други е комфортно да се къпят в почти вряла вода.
Прекрасното лято, което чакахте много месеци, е в разгара си. Но летните жеги, особено когато температурата надвишава 30 градуса, могат да бъдат истинско изпитание за тялото ни, предизвиквайки чувство на умора, раздразнителност и прегряване.
В такива дни ободряващият душ се превръща не само в приятна процедура, но и в необходимост за поддържане на комфорт и здраве. Въпреки това, въпросът кой душ е по-добре да се вземе в жегата, студен или топъл, предизвиква много спорове. Кое е правилното от физиологична гледна точка?
Защо е опасно да се къпем с гореща вода
Топли душове: плюсове и минуси
Топлата вода помага за понижаване на телесната температура в горещо време постепенно, без да причинява стрес на тялото. Такъв душ помага за активно отпускане на мускулите, облекчава напрежението и умората, разширява кръвоносните съдове, подобрява притока на кръв и насърчава детоксикацията. Според експертите, оптималната температура на водата под душа е 37-40 градуса. Това е напълно комфортна температура, не води до изсушаване на кожата и не я уврежда.
Топъл душ също е полезен преди лягане: ще ви помогне да заспите по-бързо. Идеален е за хора, които са чувствителни към резки промени в температурата или имат сърдечно-съдови заболявания.
Студен душ
Когато ледената вода е под +15 градуса и попадне върху кожата, притокът на кръв към вътрешните органи и подкожната мастна тъкан незабавно се увеличава, което спомага за поддържане на топлината в тъканите. В същото време, кръвообращението в горните слоеве на кожата се забавя, кръвоносните съдове рязко се свиват. Студеният душ укрепва имунната система и има положителен ефект върху кръвоносната система.
4 навика при къпане, които могат да доведат до загуба на коса и какво да правите вместо това
Много горещ душ
Топлият душ успокоява и отпуска, затопля и облекчава стреса. Студеният - дава жизненост, бързо намалява телесната температура и подобрява кръвообръщението. Студената вода спомага запазването на хидратацията на кожата, докато топлата помага за успокояване и отпускане. А ако водата е много гореща? Такава вода само ще увеличи изпотяването малко след излизане от банята, заради рязкото разширяване на кръвоносните съдове на кожата. Ще се почувствате сякаш буквално горите. Освен това, са възможни резки скокове в кръвното налягане, замайване и суха кожа. Затова не трябва да взимате много горещ душ.
Добър вариант е контрастният душ
Ако комбинирате топъл душ със студен, ще получите контрастен душ. Такъв контрастен душ подобрява притока на кръв към тъканите и органите и насърчава ефективното снабдяване на тялото с кислород. След контрастен душ ще се ободрите, ще се почувствате отпочинали и тонизирани.
Ако взимате такъв душ често, ще имате по-силен имунитет и рядко ще боледувате. Можете да вземете такъв душ на всяка възраст и през цялата година.