Определени храни и напитки са станали нарицателни за региона или страната, откъдето произлизат. На тях се наслаждават не само местните, а и много туристи от цял свят. За да предпазят купувачите от ментета, много държави са приели закони, защитаващи националните им деликатеси. Сред тях са:
Биволска моцарела, Италия
Тя е направена от млякото на италиански сорт биволи и е защитен продукт от 1990 година. Според закона може да се произвежда само в района на Неапол, въпреки че моцарела от биволско мляко се прави по целия свят, включително в Швейцария и Съединените щати.
Пармиджано-Реджано, Италия
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Сиренето може да бъде произведено само в региона на Северна Италия – според Европейското законодателство, ако не бъде от тук, не може да бъде наречено Пармиджано-Реджано (или Пармезан). Когато са на една година, ръчно направените пити сирене се проверяват и ако имат някакъв дефект или несъвършенство, не получват специалния етикет. След две години те са готови за продажба.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Бира, Германия
Създаден от Уилям IV, дюк на Бавария, законът определя точните съставки, необходими за варенето на бира: ечемик, хмел, вода, а по-късно мая. Законът помага на Германия да спечели славата си на страната с най-добрата бира. Според настоящите пивовари обаче той им пречи да разгърнат творческото си вдъхновение. Пивовари, които не зачитат закона, добавяйки плодове или подправки, трябва да махнат наименованието „бира“ от етикета.
Останалите храни и напитки може да откриете ТУК!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет