Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето защо трябва да внимавате, ако пиете сладки газирани напитки

17 ноември 2021, 14:30 часа

Повечето хора обичат да се насладят на освежаваща напитка в горещините, да се отпуснат или с храната, за да добавят допълнителен вкус в менюто си.

Още: Какво е ацесулфам к и защо е толкова опасен за здравето

Още: Какво задължително се яде на Нова Година по традиция?

Не е тайна, че мнозина обичат газирани напитки, като голяма част от населението пие поне по 1 чаша дневно.

Макар че може да е наслада за някои, не може да се отрече, че количеството захар в газираните напитки и безалкохолните е тревожно.

Като цяло твърде многото захар води до диабет и наддаване на тегло, но ви излага на сериозен риск от сърдечни заболявания и понижава когнитивната функция. Но сега има още един сериозен страничен ефект от пиенето на твърде много газирано, за който да се притеснявате.

Още: И смотан готвач ще сготви апетитни домашни пържени кюфтета с тази хитра рецепта

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 28 декември /валутен калкулатор/

Ако пиете сода, лимонада или дори плодови напитки всеки ден, има много по-голям риск от развитие на чернодробно заболяване.

Изследване от университета Tufts, публикувано в Journal of Hepatology, изследва диетата на 2634 души, надявайки се да се види дали съществува връзка между количеството напитки, съдържащи захар, които пият, и размера на черния им дроб.

Получените резултати са доста плашещи.

Изследователите са установили, че по-често се регистрира мастна чернодробна болест при тези, които казват, че пият повече от една захарна напитка на ден, в сравнение с тези, които казват, че не пият сладки напитки.

Още: Стихотворение на деня, 28 декември, от Радой Ралин

Още: Колко време може да се яде руска салата? Това ще ви изненада!

По-просто казано, хората, които често консумират сладки напитки, рискуват да развият мастна чернодробна болест, особено при тези, които са с наднормено тегло.

Още по-ново проучване от 2020 г., публикувано в Nature Metabolism, констатира, че дългосрочното поглъщане на царевичен сироп с много фруктоза показва влошаване на бариерата на чревната стена, както и възпаление на черния дроб.

Тези напитки ускоряват стареенето, предупреждават диетолози

Майкъл Карин, водещ автор на изследването от университета Tufts, казва: „За съжаление много преработени храни има в състава си HFCS и голяма част от хората не могат да преценят колко фруктоза са консумирали.

Уилям Кери, доктор по медицина, от Cleveland Clinic Lerner College of Medicine, потвърди това, добавяйки: „Много проучвания показват, че високо фруктозният царевичен сироп, открит в газираните напитки, е по-вероятно да доведе до омазняване на черния дроб, отколкото други форми на захар“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес