Човек губи от 50 до 150 косъма на ден, което е норма. На мястото на изгубената коса расте нова - циркулацията на косата на главата се случва постоянно. Един космен фоликул преминава през пълен цикъл на растеж приблизително 30 пъти през целия си живот.
Фази от цикъла на растеж на косата
Косата ни расте и пада по график, в съответствие с фазата на цикъла:
· анаген – активна фаза на растеж, около 80% от косата е в тази фаза (2-6 години);
· катаген - преходна фаза, когато растежът на косата се забавя (2-3 седмици);
· телоген – фаза на покой, косата спира да расте и започва да пада (около 100 дни);
· ранен анаген - фазата на образуване и покълване на нова коса, преход към анаген.
Повишената загуба на коса възниква в телоген. Невъзможно е да се забави или спре този процес. Следователно, ако косата ви е започнала активно да пада, тя може да е в телоген. Според международната класификация на болестите този период се нарича телогенен косопад.
Стодневното подновяване не влияе на дебелината на косата, тъй като на мястото на всеки изгубен косъм ще израсне нова. И косата пада не локално, а равномерно по цялата глава.
Забравете за падането на косата при миене - ето какво се прави
Причини за есенния косопад
Според еволюционната теория причината за есенния косопад е приспособяването на организма към есенния режим. През лятото по-голямата част от косата е в анагенна фаза, за да ни осигури защита от ултравиолетовото лъчение. През есента слънцето е по-малко активно, отколкото през лятото и следователно започва телогенната загуба на коса. Просто казано, косата ни усеща промените във времето, определяйки най-подходящия момент за косопад.
Преходът към есенен режим трае средно от 2 до 6 седмици. През този период човек може да загуби 150-200 косъма дневно. Да кажем, че сте загубили около 50 косъма през лятото, което е почти незабележимо. Увеличаването на загубите с 3-4 пъти е трудно да не се забележи. И често това предизвиква паника. На повърхността на скалпа има около 150 хиляди космени фоликула, така че минус 100-150 косъма са относително малки загуби, дори ако се случват ежедневно за кратък период от време.
Страдате от есенен косопад – ето какво е вашето спасение
Също през есента косата може да падне поради:
· дефицит на витамини и микроелементи (по-специално витамин D и желязо).);
· тежък или хроничен стрес;
· неправилна грижа за скалпа и косата;
· обостряне на хронични заболявания на вътрешни органи или системи
· развитие на инфекциозни заболявания и намалено функциониране на имунната система;
· строга диета;
· приемане на лекарства;
· съдов спазъм, причинен от студ и замръзване;
· хормонален дисбаланс.
Начини за борба със сезонния косопад
През есента въведете в менюто си храни, богати на протеини, Омега-3, цинк, желязо, витамини A, B5, B12, C, D. Ексфолирайте скалпа на всеки 10-14 дни. Използвайте серуми с активни съставки, насочени към укрепване и заздравяване на косата. Масажирайте скалпа си.