Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ерих Фром: Свръхгрижовната майка компенсира своята пълна липса на способност да обича

11 януари 2025, 08:00 часа

"Свръхгрижовната майка е свръхгрижовна не понеже прекомерно силно обича детето, а понеже трябва да компенсира своята пълна липса на способност да обича", пише Ерих Фром в книгата си "Изкуството да обичаш".

Още: Джон Боулби: Майката определя съдбата на детето си

Как да разберете дали сте израснали в здраво и щастливо семейство? Понякога е трудно да знаем със сигурност, защото ни е трудно да видим семейния си живот от гледна точка на друг човек. Ето някои признаци или черти на характера, които показват добро детство с прекрасни родители.

1. Приемане на промените

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Хората, които са израснали в щастливи семейства, не се страхуват от промяната – те я прегръщат. За разлика от повечето хора, те разбират, че промяната не е лоша. И като цяло са неизбежни. Имаме нужда от промени, за да видим друг път на нашето развитие, да мислим за избори и така нататък...

Родителите им ги насърчиха да опитат различни неща и да излязат от зоната си на комфорт. И когато имаше промени (не винаги положителни), родителите бяха с тях на всяка крачка и им вдъхнаха увереност в бъдещето с подкрепата си. Те се съсредоточиха предимно върху светлата страна на настъпилите промени, помагайки за изглаждане на негативите.

Още: Фройд: Децата изпитват съперничество с родителя от противоположния пол

Този начин на гледане на нещата е възпитал у децата навика да гледат на промените като на друга част от живота. Така че, когато промяната почука на вратата, те гледат на нея като на родителите си и изброяват всички положителни страни, помагайки на умовете си да се съсредоточат върху най-важното.

2. Спокойно отношение към грешките

Още: Не възпитавайте лигави деца: 6 урока, за които наследниците ви ще са ви благодарни като пораснат

Хората, които растат в щастлив дом, не позволяват на дребни грешки да ги разочароват. Те разбират, че грешките са необходими за развитието .

Това вероятно е така, защото родителите им са ги учили да приемат провала . В крайна сметка провалът може да бъде стъпало към успеха, ако от него се извлекат правилните поуки.

3. Способността да се поставят здравословни граници

Друг показател за човек, израснал в щастливо семейство, е способността да поставя здравословни граници. Поставянето на граници може да изглежда като лесна задача, но за повечето хора това все още е трудна задача, защото повечето от нас са научили като деца, че трябва да потискаме неудобните си чувства, за да изглеждаме добре.

Още: Психолог: Боят над детето носи изменение в мозъка му

Но хората, израснали в щастливи семейства, не мислят така. Родителите им вероятно са ги научили, че безопасността и комфортът трябва да са приоритет. И да кажеш на непознат далечен роднина, когото виждаш за първи път в живота си: „Не, не искам да те прегръщам “, е нормално, не е срамно.

Психолозите предупреждават, че липсата на граници може да доведе до прегаряне, негодувание и конфликти в отношенията. Хората, които предпочитат да защитават своите граници, развиват чувство за собствено достойнство, като изграждат взаимоотношения с другите. И да - няма да нарушават чуждите граници.

Още: 5 опасни признака, че детето ви е пристрастено към игри на телефона или компютъра

4. Доброта към хората

Хората, които са израснали в щастливо семейство, не знаят как да бъдат груби с другите. Родителите им винаги са ги учили да „се поставят на мястото на другия човек“. Никога не знаете през какво преминават другите хора, така че бъдете мили с тях.

Още: Психолог: Какво да правите, ако детето НЕ иска да ходи на училище

Има родители, които не се страхуват да водят „трудни разговори“ с децата си. По този начин те ги подготвят за живота.

Вместо да игнорират изпадналия в беда, хората, с които родителите са разговаряли – те са способни да се притекат първи на помощ.

Изследванията са установили, че добротата е отличен показател за благосъстоянието и дори може да намали безпокойството и депресията. Така че дори и да не сте имали добро детство, все пак си струва да се научите да бъдете мили и внимателни от време на време. В резултат на това психичното здраве ще се подобри.

5. Висока емпатия

Още: Казвате ли на детето „Ти си същият като баща си“? Психолог обясни как му се отразява това

Ако човек е израснал в щастливо семейство, той вероятно ще има високо ниво на емпатия. Те няма да се поколебаят да подадат ръка за помощ, ако забележат, че приятелите им са в беда и винаги ще попитат „Какво става“, когато забележат, че близките им са дори леко тъжни.

Освен това родителите им внушават разбирането, че „ никоя емоция не е маловажна “. Това от своя страна ги кара да израстват в среда, в която се насърчава здравословното изразяване на емоции.

6. Умение за изграждане на баланс между работа и почивка

Хората, израснали в щастливи семейства, се справят добре със своите задължения. Те не работят прекалено много до изтощение и не закъсняват да изпълнят задачите си . Те също така не отлагат и не измислят тъпи извинения като: „Кучето ми изяде доклада ми“.

Докато растяха, родителите им ги учеха на важността на баланса . Да, те казаха: „Трябва да работиш много, ако искаш да успееш“. Те обаче казаха също: „ Почивките са важни за вашето психическо здраве .“ Тези родители осъзнаха, че балансът е ключът към отглеждането на много успешни и емоционално стабилни деца.

Още: Фалшивият аутизъм - какви са симптомите и защо се появява

7. Умение за поемане на отговорност за действията си

Трудно е да поемеш отговорност. В крайна сметка никой не иска да признае, че е сгрешил. Но хората, израснали в щастливи семейства, не се срамуват да кажат: „Наистина съжалявам“.

Родителите им моделираха това здравословно поведение, често поемайки отговорност за случилото се. Когато родителите им изпуснаха нервите си или се ядосаха например, първо, те не обвиняваха другите, че са ядосани, и второ, те се успокояваха и казваха: „ Наистина съжалявам, че се държах така.“ Беше грешно и не го заслужаваше."

За съжаление, в повечето семейства родителите прехвърлят отговорността за негативните си емоции един на друг или на децата си – „Виж до какво ме докара !“ или „Бях в добро настроение, а ти го развали, развали ми целия ден !"

Възрастните поемат отговорност, без да търсят извинения или да търсят виновен. Можете да възпитате такова поведение у децата само със собствения си пример.

Още: 12 неща, на които един баща трябва да научи сина си: Това е безценно и решаващо за едно момче

8. Самоувереност

Друг признак, че хората са израснали в щастливо семейство, е самочувствието. По-вероятно е хората, които са уверени в себе си, да са имали родители, които са се фокусирали върху изграждането на това самочувствие.

Това не означава, че са хвалили децата си твърде много или са ги хвалили за всичко . Но това означава, че са казали на децата си: " Можете да правите каквото искате." Вярвайте в себе си."

Тази родителска подкрепа накара тези деца да изследват своите способности и интереси, без да се страхуват да бъдат съдени. В резултат на това те стават компетентни възрастни , които знаят какво искат от живота.

9. Благодарност

И накрая, хората, които растат в щастливи домове, са благодарни за малките неща в живота. Учили са ги, че животът е привилегия, която не се дава на всеки .

Въпросът е децата да ценят живота, осъзнавайки, че не всеки човек има ресурсите и възможностите, които те имат, и за това трябва да бъдат благодарни – на късмета, Вселената, боговете и разбира се, на родителите си. Благодарен не означава задължен.

Хората, израснали в щастливи семейства, не се страхуват да изразяват емоциите си. Още повече, че ги контролират много добре.

И всичко това, защото родителите на тези здрави възрастни деца са се погрижили да им осигурят безопасно пространство да изразят тези емоции в своето време. Не ги обвиняваха, че плачат (дори и момчетата), не ги караха, че са ядосани, не ги съдеха за липсата на сълзи на погребението на близките им... Винаги бяха готови да изслушвайте ги и им обяснявайте чувствата си.

Множество проучвания показват, че хората с емоционална интелигентност имат по-добри взаимоотношения на работното място и в личния си живот. Те също имат отлични социални умения и са по-сговорчиви и лесни за общуване.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес