Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ежедневни неща, които в миналото са можели да ви струват живота

29 август 2016, 16:29 часа

Животът е пълен със странности. Хората обаче често се оплакват, без да се замислят, че има толкова много неща, за които всъщност трябва да са благодарни.

Потвърждение са някои дейности, които днес приемаме за съвсем обикновени, но в миналото са можели да костват живота на някого, пише Listverse. Вижте 6 от нещата, които в миналото са предизвиквали смут и страх у хората.

Проблемната кожа. Днес някои кожни проблеми може да ви се струват като истински кошмар, но с малко медицинска намеса и кремове, всеки един от тях може да бъде преодолян. В миналото обаче нещата не са стояли така. За хората през средновековието една голям пъпка е можела да означава края на живота им. Поради широко разпространения страх от проказа много от хората са били обвинявани, че са болни от страховитата болест, без това да е вярно. Трябвало е да носят специално облекло, както и звънец, който да предупреждава околните за тяхното състояние. Най-ужасяващото е, че през XIV век във Франция много пациенти с тежки кожни проблеми са изгорени на клада неправомерно набедени за прокажени.

Купуването на подправки. Ако искате да сготвите вкусно ястие и се нуждаете от конкретна подправка за приготвянето му, всичко, което трябва да направите днес, е да отскочите до магазина и след 15 минути проблемът ви е решен. В миналото обаче намирането на подправки е коствало много повече усилия. През Средновековието те са били използвани като лекарства, а понякога дори като валута, което многократно е увеличавало стойността им. Индийското орехче например е можело да бъде намерено само на остров, наречен „Островът на подправките“, на който в продължение на няколко века се водили истински войни за притежанието на тази ценна суровина. По онова време над 6000 души загубили живота си в опит да се доберат до индийско орехче.

Останалите прочетете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес