Това, което ядем, влияе не само върху всички аспекти на физическото ни състояние, но и върху психическото ни здраве. Нови изследвания потвърждават, че изборът ни на храна, начинът, по който се снабдяваме с нея, грижите, които полагаме за приготвянето ѝ и начинът, по който я консумираме, имат потенциала да повишат нивата ни на щастие и устойчивост на стрес.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Коя храна е функционална и как тя може да ни помогне
Ползите от приготвянето на храна за другите
Можем да проследим ползите за психичното здраве от храната, която приготвяме, чак до домашната градина. Според нови проучвания отглеждането на собствена храна понижава риска от тревожност и депресия, намалява стреса и повишава удовлетвореността от живота. Това се случва по няколко начина - чрез контакт с природата, физически упражнения (които имат доказани ползи за психичното здраве) и съзерцателния характер на градинарството (който също доказано подобрява душевното ни състояние).
След като сме събрали реколтата си, има ползи, които могат да се извлекат в процеса на приготвяне на храната. Неотдавнашно проучване, предлага убедителни доказателства в подкрепа на това, което всички сме изпитвали: Творчеството подобрява настроението ни. Тъй като готвенето е творчески процес, тези ползи са достъпни за всеки, който приготвя храната си с внимание. Освен това, ако готвим за други хора, получаваме допълнителна полза за психичното здраве - „ефекта на помощника“, това чувство на удовлетворение, което изпитваме, когато правим нещо за другите. Готвенето и сервирането на храна, както и това, че хората й се наслаждават, моментално създават положителна обратна връзка.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Как храната влияе на настроението ни
Разбира се, има и ползи за психичното здраве от самата храна. Хранителни вещества като омега-3 мастни киселини (съдържащи се в сьомгата, орехите и семената от чиа), витамини D (яйца) и В (спанак, гъби и ананас), фолиева киселина (пълнозърнест хляб, зелени зеленчуци и ядки), магнезий (водорасли, боб и зеленолистни зеленчуци) и триптофан (пуешко месо, яйца и цвекло), наред с други, оказват измеримо въздействие върху депресията и други психични състояния. Здравословното хранене корелира със здрав ум и настроение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Революционните проучвания, демонстрират невероятното въздействие на храната върху настроението ни; след тримесечно здравословно хранене една трета от участниците са имали ремисия на депресивните симптоми.
Още: Психолози: Освободете се от тази дума, за да постигнете желаната промяна
Ето и още добри новини: Дори и да не отглеждаме всички зеленчуци или да не приготвяме сами всяко ястие, можем да увеличим ползите за психичното здраве от храната просто като й се наслаждаваме. Доказано е, че съзнателното вкусване на храната подобрява нашето настроение. Изследванията потвърждават, че медитацията (по същество структурирана форма на осъзнатост) може да бъде също толкова ефикасна, колкото и фармацевтичните продукти, за облекчаване на симптомите на тревожност и депресия. Доказано е също, че благодарността и признателността повишават нивата на щастие. Затова отделете време да забележите и да се насладите на вкуса, текстурата и аромата на храната, както и на способността ѝ да подхранва тялото и ума ви.