Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дъбилин - старото име на кой голям български град е?

16 март 2024, 10:13 часа

Това е един от многото български градове с изключително богата история.През вековете, градът носи множество различни имена като Диосполис, Диамполис, Дъбилин, Дъбили, Дубилин, Диамболи, Янболу, Ямболи и сегашното му име Ямбол. В западноевропейски хроники се споменава дори под името Гренбоел. Разберете повече за историята на град Ямбол.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Имената на Ямбол през вековете

Диосполис

Историята на Ямбол е свързана с римския император Диоклециан. През 293 година той направил пътуване от Адрианопол (Одрин) към Филипополис (Пловдив). По време на пътуването си, той минава през областта на Ямбол, където се намирало малко селище. Императорът бил впечатлен и решил, че там задължително трябва да има град. Затова го наименувал Диосполис - градът на бог Зевс/Юпитер. С това си име става и част от България за първи път по времето на хан Тервел през 705 година.

Тобиница е най-старото име на кой известен български град?

Диамполис

Според записите, градът бива споменат като част от Византия в края на 10-ти и началото на 11-ти век. Преводът на името му буквално означава "двоен град" - това е град, разделен от река Тунджа на две части. С времето, градът отново става част от България, вписвайки се в историята на Втората Българска държава.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Кой е единственият чужденец погребан в Рилския манастир?

Дъбилин

Историческите източници откриват важната роля на град Ямбол по времето на цар Иван Александър - съществен център за династията на Шишмановци. Счита се, че градът бил управляван от царския син Иван Асен IV, а след неговата смърт през 1349 година - от брата на царя. Името на града (Дъбилин) се споменава в каменен стълб открит през 1884 година от братя Шкорпил.

Кой татарин е седял на българския престол

Друга значима информация за града е от 1373 година. Османският хронист Саадедин описва героичната защита на ямболии срещу османските орди, които удържат дълго време чуждите нашественици, но в крайна сметка са принудени да капитулират. Саадедин описва, че османците се върнали към домовете си с плячка, достойна за царе. Падането на Ямбол е запечатано в историята чрез песента за Крали Марко, която споменава, че царят му е заповядал да защитава Ямбол - очевидно събитието е достатъчно значимо, за да стане част от фолклора ни.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Ямбол в Османската империя

Ямбол е избран за град, в който жителите се превръщат във войнуци. Те се грижат за конете на султана по време на мир и участват в обоза и копаене на окопи по време на война с османската армия. Предполага се, че името на квартала, където са се заселили войниците - Каргон (това е името на квартал в съвременен Ямбол), произлиза от късото войнишко копие каргъ и лопатката каргън.

Ямбол става важен търговски град, като е част от пътя на солта между Поморие и Пловдив. Ямболските търговци стават известни в цялата империя, тъй като градът става основен доставчик на месо за столицата и на селитра за армията. През този период вероятно е построен символът на града - Безистена. Османският пътешественик Евлия Челеби го определя като изключително изкуство, което не е виждал никъде другаде. В наши дни той е единственият реставриран в оригинален вид, заедно с този в град Шумен. Ямбол е сред градовете, освободени по време на Руско-турската война през 1828-1829 година, като за няколко месеца е под контрола на руснаците. След като османците отново поемат контрола, много от жителите на града решават да последват изтеглящите се руски войски, опасявайки се от турските репресии.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес