Зловещото предсказание на Джордж Оруел от 1947 г.
“В този свят няма да има други чувства освен страх, злоба, деградация и унижение. Няма да има вярност освен към Партията. Но това, което ще остане завинаги, ще бъде опиянението от властта. Това, което никога няма да умре, ще бъде тръпката от победата, от чувството на тъпкането на трупа на победения враг. Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, смазващ човешко лице, завинаги. Изводът, който може да си извадим от тази кошмарна ситуация е много прост - не позволявайте това да се случи! Това зависи само от вас.”
Бащата на “Биг Брадър”
Всички знаем за Големия брат, който следи всяка наша крачка и знае всичко за нас. Откъде идва “Биг Брадър”? Това е герой от прочутия роман на Джордж Оруел “1984”. Той е загадъчен диктатор в тоталитарната страна Океания, доведена до своята логична завършеност, в която управляващата Партия упражнява тотален контрол над жителите в името на своите интереси.
“Големият брат те наблюдава” - тази фраза е в основата на държавната пропагандна машина. Той е навсякъде - върху плакатите по улиците и по телевизионните екрани . Измисленият от Оруел език, Новговор, осмива лицемерието и укриваното от страна на държавата:
* Министерството на любовта ръководи изтезанията и промиването на мозъци.
* Министерството на изобилието наблюдава недостига и купонната система.
* Министерството на мира ръководи войната и жестокостта.
* Министерството на истината ръководи пропагандата и историческия ревизионизъм.
След излизането на “1984” Големият брат се превръща в нарицателен образ на тоталитарната и полицейска държава.
Публикуван е политическият роман 1984 на Джордж Оруел
Как е истинското име на Джордж Оруел?
Големият английски писател е роден с името Ерик Артър Блеър на 25 юни 1903 г. в Мотихари, Индия - по това време британска колония. Като малък обича да стои на челна стойка и когато го питат защо го прави, отговаря “Хората забелязват повече човек, който стои на главата си, отколкото по правилния начин”. След като семейството му се връща в Англия, учи в Оксфорд.
Изоставя ученето и се връща в Индия, където се присъединява към Индийската имперска полиция в Бирма. Тук си спечелва репутацията на аутсайдер, който прекарва повечето време сам в четене и писане на дневници. След завръщането си от Бирма, той се смята за анархист, но в началото на 30-те години се оформя като социалист. Така стига до идеята да се посвети на писането. Започва да посещава бедни квартали в Лондон и Париж, за да трупа впечатления за първия си роман. Така се ражда “На дъното в Париж и Лондон”.
За да проследи отблизо политическата криза в Испания, Оруел се присъединява на страната на Републиканската армия в Испанската гражданска война. Принуден е да бяга от страх за живота си, изплашен от съветските комунисти, които потискат революционните социалистически дисиденти. Това го превръща в антисталинист за цял живот.
Книгата “Фермата на животните” му носи световна слава. Той вече трудно понася прекаленото внимание, затова се оттегля в шотландския остров Джура. Тук прекарва последните години от живота си. Тук пише книга с работно заглавие “Последният човек в Европа”, която по-късно преуменува на “1984”.
“1984” е публикувана на 8 юни 1949 г. и бързо е призната за абсолютен шедьовър. Оруел умира само след една година.
Най-известните цитати на Оруел от "1984"
Пророческите мисли на Джордж Оруел
1 “1984” не трябва да се разглежда като изобличение на социализма. Тя изобразява перверзията, до която води централизираната икономика, перверзия, реализирана успешно при комунизма и фашизма.”
2. “Всички животни са равни. Но някои са по-равни от другите.”
3 “Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила.”
4. “Малко вероятно е човечеството да спаси своята цивилизация, ако не успее да развие система за добро и зло, която да е независима от рая и ада.”
5. “Най-бързият начин да спреш войната е да я загубиш.”
6. “Властта не е средство. Тя е цел. Създават диктатурата не за да защитават революцията; извършват революция, за да установят диктатура. Целта на репресията е репресия. Целта на мъчението е мъчение. Целта на властта е власт.”
7. “Във времената на повсеместна лъжа, да казваш истината е екстремизъм.”
8. “Когато всички приемат една лъжа, насаждана от партия, ако във всички документи се пее една и съща песен, тогава тази лъжа се намества в историята и се превръща в истина.”