Портокалите, лимоните, грейпфрутите, мандарините са богати не само на витамин С, но и на флавоноиди – антиоксиданти, които предпазват организма от разрушаване, както и на фитонциди – естествени вещества, повишаващи имунитета. Съдържат и много пектини, които подобряват храносмилането и подпомагат извеждането на токсините от организма.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какво НЕ трябва да се прави на Коледа - забраните, които всеки трябва да спазва
Родните място на цитрусовите дървета са Индия и Югоизточна Азия. Калоричното съдържание на всеки цитрусов плод е около 35–40 kcal на 100 г. Съдържание им на захари е ниско, но са с много вода и хранителна целулоза (фибри).
Лимони
В тях се съдържа цитрин, който помага да се усвоява витамин С – ето защо са добри за предотвратяване на настинки. Нормализират съдовия тонус, стабилизират нервната система. Лимоните съдържат много мед, която допринася за правилното усвояване на белтъчини, въглехидрати и желязо.
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Бъдни вечер - кога се сяда на трапезата и какво НЕ трябва да се прави тази вечер
Портокали
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Още: Коледни сладки с бадемово брашно - вкусотия, която не сте си и представяли
Богати са на аскорбинова киселина, както и на витамини от В-групата. Главната полза от тях е в поддържането на здравето на мозъка и нервната система. Портокалите съдържат и витамин А и бета-каротин; тези вещества са необходими на децата за висококачествено умствено развитие, а на възрастните хора - за предотвратяване на възрастови промени в мозъка.
Мандарини
Минералният и витаминен състав на мандарините е практически същият, както този на портокалите. Предимството им е във високата концентрация на флавоноида нобилетин. Той предпазва от натрупването на мазнини в черния дроб, пречи на отлагането на холестеролни плаки в кръвоносните съдове и увеличава чувствителността на клетките към инсулина.
Още: Как да разпознаем енергийните вампири и да се справим с тях
Още: Помните ли какво е бъдник и каква е връзката му с Бъдни вечер?
Грейпфрут
Грейпфрутите (особено вътрешните им ципи) съдържат горчивия флавоноид нарингенин. Това вещество улеснява черния дроб да изгаря по-активно мазнините, интензифицира метаболизма, смъква нивата на холестерола в кръвта и потиска апетита. Затова в процеса на отслабване грейпфрутите в менюто са наистина незаменими. В същото време грейпфрутът съдържа съединения, които блокират действието на определени храносмилателни ензими. В тази връзка горчивите плодове не могат да се комбинират с прием на някои лекарства: антибиотици, спазмолитици, орални контрацептиви, антихистамини и антиаритмични препарати, лекарства за понижаване на кръвното налягане.
Кой не бива да яде цитрусови плодове?
Въпреки своята полезност, цитрусовите плодове имат няколко противопоказания.
Те не бива да се консумират от склонни към алергии хора, тъй като са с висока степен на алергенност. По същата причина кърмещите майки трябва да бъдат внимателни с тези плодове - по време на кърмене цитрусите са в състояние да причинят алергии на бебето.
Соковете от цитрусови плодове са с висока киселинност, така че могат да причинят изостряне на хроничен гастрит, язва на стомаха или панкреатит. Поради високата киселинност след ядене на тези плодове е добре да измиете зъбите си или просто да изплакнете устата си, за да предпазите зъбния емайл.
Купувайте цитрусови плодове само от оторизирани търговски обекти. Избягвайте да пазарувате в неидентифицирани и необорудвани места за търговия на дребно, особено покрай магистралите. Плодовете да са узрели, с непокътната кора и без признаци на гниене. Продавачът трябва да разполага с документи, потвърждаващи качеството и безопасността на продаваните продукти.
Преди да ядете плодовете, не забравяйте обилно да ги измиете. Това служи като превенция на чревни инфекции и отравяния.