Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?

23 януари 2025, 20:05 часа

Питието на боговете, насладата за сетивата – виното е популярно с ползите си за здравето, когато е консумирано в разумни количества. Подобно на всеки алкохол обаче, то може да доведе до зависимост. Макар да намира приложение като лек и цяр в народната медицина, с него трябва да внимават пациентите с определени хронични заболявания.

Хипертония и вино

Хронични заболявания, които засягат милиарди хора по целия свят и се нареждат на челните места по заболеваемост, усложнения и смъртност, са хипертонията и диабетът. И хипертониците, и диабетиците следва да избягват консумацията на твърд алкохол, тъй като вреди на състоянието им. Консумацията на червено вино при високо кръвно не е забранена обаче. Пациентите с хипертония могат да си позволят вино в разумни количества, тъй като питието оказва полезно въздействие върху сърцето, с което допринася за по-доброто самочувствие на засегнатите пациенти. Когато коментираме рисковете и ползите от червеното вино за пациентите с високо кръвно налягане, следва да подчертаем, че говорим за консумация на няколко глътки, а не на няколко чаши.

Още: Какви билки най-често се слагат във виното за аромат?

 

С какво червеното вино е полезно за хипертониците?

По думите на експертите червеното вино в умерени количества може да насърчи добрия холестерол, цялостното здраве на сърцето и да помогне за поддържане на кръвното налягане в нормални граници. Тези твърдения са подкрепени от доказателства, резултат на научни изследвания върху влиянието на червеното вино при пациентите с хипертония. Напитката намалява с цели 37% риска от атеросклероза – натрупване на плака в съдовете – водеща причина за съдови инциденти и сърдечни заболявания. Проучването е обхванало 200 000 души, като количеството червено вино, което са консумирали, е едно питие на ден. Разкрита е и тайната на червеното вино и защо то е полезно за сърцето – благотворното въздействие се дължи на ресвератрол – антиоксидант, който се съдържа в гроздето, използвано за приготвяне на вино.

Още: Защо се появяват винарки във виното

Ресвератролът е ценен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждащото въздействие на свободните радикали. Приет чрез виното този антиоксидант е в състояние да предотврати образуването на кръвни съсиреци и да инхибира растежа на раковите клетки. Тези ползи обаче не нарастват с увеличаването на консумацията на вино. Изследване върху влиянието на по-голямо количество червено вино не е правено, но се предполага, че няма да има същите ползи за здравето на сърцето и съдовете – нещо повече – специалистите смятат, че прекомерната консумация ще доведе до вреди, съизмерими с тези от консумацията на твърд алкохол.

Изследванията върху влиянието на червено вино при високо кръвно доказват, че при хипертониците то действа като вазодилататор в артериите, което ще рече, че разширява кръвоносните съдове, с което намалява налягането, натиска, въздействието върху тях, кръвта тече по-лесно, което улеснява работата на сърцето. Всичко това в крайна сметка води до понижаване на кръвното налягане при хипертониците след консумация на червено вино. Изследванията подчертават и ползите от консумацията на червено вино при пушачите – питието подобрява притока на кръв в брахиалната артерия, с което редуцира кръвното налягане при пушачите. 

Още по-благоприятно за хипертониците е въздействието на деалкохолизираното червено вино, което доставя на консумиращите го всички ползи за здравето, дължащи се на гроздето, но без алкохол дори в минимални количества.

Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното

Рискове от консумацията на червено вино

Консумирайки червено вино, не трябва да забравяме, че напитката е алкохолна, което крие рискове за здравето включително за здравето на хипертониците. Прекомерната консумация на червено вино при високо кръвно не води до позитивните ефекти, които наблюдаваме при приема на питие на ден. Злоупотребата с червено вино може да повиши кръвното налягане и да увеличи риска от чернодробни и онкологични заболявания. Това не се отнася за деалкохолизираното червено вино, което може да се консумира неограничено.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

източник: https://blog.nasm.org/nutrition/red-wine-good-heart

Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес