Какво е бергамот
Бергамотът традиционно се използва за овкусяване на храни и за производство на ароматизирани дезодоранти и парфюми.
Как мирише бергамотът и как се използва
Бергамотът има пикантен цитрусов аромат. Той е отговорен за отличителния вкус на чая Ърл Грей и има горчив вкус, подобен на грейпфрут.
Кой е вълшебният плод, който понижава холестерола?
В зависимост от формулировката си, бергамотът може да се вдишва, да се приема през устата или да се нанася върху кожата или косата.
Форми, под коит можем да го намерим на пазара
Етерично масло, силно концентриран продукт, обикновено разреден в носещо масло като зехтин, за да се намали токсичността. Етеричните масла могат да се нанасят върху кожата или да се вдишват чрез дифузер, често за 15 до 30 минути дневно. Етеричните масла не трябва да се приема се през устата.
Екстракт с високо съдържание на флавоноиди и прилаган върху кожата или приеман през устата
Сок, който има антиоксиданти и може да помогне при признаци на стареене, според лабораторни изследвания
Ползи за здравето от бергамот
Употребата на добавки трябва да бъде индивидуализирана и проверена от медицински специалист, като регистриран диетолог диетолог (RD или RDN), фармацевт или доставчик на здравни услуги. Никоя добавка не е предназначена за лечение, лечение или предотвратяване на заболяване.
Етеричното масло от бергамот е изследвано при хора за следните състояния:
- Безпокойство
- Депресия
- Високо кръвно налягане (хипертония)
- Висок холестерол
- Диабет тип
- Сън
- Болка
- Псориазис
- Затлъстяване на черния дроб
Може да понижи високия холестерол и липидите
Високият холестерол е рисков фактор за сърдечни заболявания.19 Поддържането на нивата на холестерола на целевите нива е решаващ начин за защита на сърцето.
Може ли този плод на боговете да понижи холестерола?
Бергамотът е един от най-ефективните хранителни добавки (продукти на хранителна основа) за понижаване на холестерола.
При възрастни, приемането на 500 до 1000 mg на ден екстракт от бергамот или флавоноиди от бергамот през устата в продължение на до 180 дни подобрява липидния панел чрез понижаване на следното:
Общия холестерол с до 31%
Триглицериди с до 39%
Липопротеините с ниска плътност (LDL) холестерол ("лош холестерол") с до 40%
За сравнение, терапията с висока доза статин има за цел да понижи LDL холестерола с около 50%.
Не забравяйте, че все още са необходими по-мащабни клинични изпитвания, тъй като повечето проучвания са използвали малки размери на извадките.
Може да намали безпокойството и депресията
На теория етеричното масло от бергамот има седативни свойства. Проучвания върху животни показват, че то намалява реакцията на тялото към стрес чрез блокиране на оста хипоталамус-хипофиза-адренокортикална (HPA).нПоследните клинични проучвания са изследвали ефектите на етеричното масло от бергамот, предимно при жени. Но засега има само ограничени доказателства за препоръчване на ароматерапия с бергамот при тревожност или депресия.
Едно проучване на 41 здрави жени на колежанска възраст показва, че вдишването на пари от бергамот (етерично масло, смесено с вода в дифузер) в продължение на 10 минути подобрява настроението. Той също така намалява умората и нивата на хормона на стреса кортизол. Не е известно дали други групи, включително тези с хронични заболявания, биха имали подобни реакции.
Необходими са по-мащабни проучвания, за да се определи ефектът на бергамот върху психичното здраве. И тъй като повечето от съществуващите изследвания идват от жени, са необходими и клинични изпитвания при мъже.
Черният чай с бергамот топи мастните клетки
Може да помогне за по-добър сън
Етеричното масло от бергамот обикновено се използва като ароматерапия за безсъние (трудно заспиване или заспиване). Той причинява сънливост чрез активиране на парасимпатиковата нервна система, което помага на тялото да се отпусне.
Етеричното масло от бергамот подобрява качеството и продължителността на съня и сутрешната будност, според малко проучване на 48 души. Имайте предвид, че около 90% от изследваните хора не са имали проблеми със съня в началото, така че резултатите може да не са същите за хора с нарушения на съня.
Комбиниран продукт, съдържащ етерични масла от бергамот, лавандула и иланг-иланг, подобрява качеството на съня при хора, хоспитализирани в кардиологично отделение. Продуктът се съхранява върху памучни топки до леглата им, без да се прилага върху кожата. Тези резултати също идват от малко проучване на 42 възрастни. Не забравяйте, че не можем да знаем със сигурност какъв ефект, ако има такъв, има бергамотът, тъй като е използвана комбинация от масла.
Има ли странични ефекти от бергамот
Бергамотът е безопасен избор за много хора, тъй като има нисък риск от странични ефекти. Въпреки това има някои предпазни мерки, които трябва да знаете, ако го използвате. Те включват:
Избягвайте бергамот, ако сте алергични към него или неговите компоненти (части). Потърсете незабавно медицинска помощ, ако имате тежка алергична реакция (сърбеж, копривна треска, задух).
Етеричното масло от бергамот може да причини слънчеви изгаряния или увреждане на кожата, ако се приложи върху кожата ви. Ако го използвате по този начин, изчакайте поне 12 часа преди излагане на слънце.
Бъдете внимателни, когато използвате бергамот по време на бременност, кърмене или за деца. Няма достатъчно данни, за да се знае дали е безопасно за тези популации. По-специално, етеричните масла могат да повлияят на хормоналните нива.
Също така, бъдете внимателни, когато използвате бергамот с лекарства като статини за холестерол. Проучванията показват, че бергамотът може да засили ефектите на статините, но също така може да увеличи риска от странични ефекти като мускулна болка.
Доклади за случаи показват, че много високи дози чай от бергамот могат да бъдат свързани с мускулни крампи и замъглено зрение.
В заключение, бергамотът е цитрусов плод, роден в Италия, използван в хранителни аромати и козметика. Също така е изследван за различни здравословни състояния. Той понижава ефектите на предписаните статини.
В допълнение, ограничени изследвания показват, че бергамотът може да има ползи при тревожност, депресия и сън. Тъй като съществуващите проучвания са малки, са необходими по-мащабни клинични изпитвания, за да се проверят ефектите на бергамот.