Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако сте истински шоп – трябва да знаете тези софийски диалектни думи

10 юли 2024, 13:00 часа

Шопите, както често наричат софиянци, всъщност са етнографска група, която не е ограничена до столицата ни, а обхваща части от Западна България, Северна Македония и Източна Сърбия. Докато обаче шопите и в Македония, и в Сърбия са имали преди българско самосъзнание, то днес са асимилирани от македонците и сърбите и имат сръбско и македонско национално самосъзнание.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Общи са обаче традициите, фолклорът на шопите независимо дали се намират на територията на страната ни, или населяват съседни страни. Така Шопската фолклорна област, наричана Шоплук, се характеризира с еднакъв песенен и танцов фолклор, с уникални по своя характер народни танци, песни на два гласа, хора с бърз ритъм и характерното за шопите натрисане.

Еднакъв е и произходът на името на тази етнорегионална група, за който битуват различни теории, най-популярната сред които е свързана с дървената пръчка – сопа, която дедите ни масово използвали в скотовъдната си дейност. Еднакъв е и диалектът на шопите и е пъстър, уникален и понякога забавен.

Топ 30 врачански диалектни думи, които трябва да знае всеки пустиняк

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Истинският шоп – софийски диалектни думи, по които да го разпознаете

Шопите имат много характерен говор, който ги прави лесно разпознаваеми. Наричат шопския говор шопски диалект, като една от най-характерните му и лесни да идентифициране черти, правеща го елементарен за разпознаване, е употребата на „че“ вместо „ще“. Говорът на шопите принадлежи към югозападните говори и лесно се разпознава по тези черти:

  • Замяна на гласната „ъ“ в суфикса „ът“ с гласната „о“ като например шопите казват „петок“ вместо „петък“.
  • Замяна на „ър“ с „ръ“. Шопите казват дРЪва, а не дърва, като подобни замени правят този говор много лесен за отличаване и разпознаване.
  • Употреба на „че“ като частицата за бъдеще време вместо ще.
  • Добавяне на погрешно окончание „ме“ на глаголи в първо лице, множествено число, които следва да завършат на м. Примери, които лесно могат да ви посочат какво имаме предвид са: четемЕ вместо четем, пишемЕ вместо пишем, ходимЕ вместо ходим и други, като всички те са в разрез с правилата на българския език и са напълно неправилни. Именно заради това добавяне на „ме“, казват, че софиянци „мекат“, макар шопският диалект да се отличава не като мек, а като твърд говор. Любопитен факт е, че хора, дошли в София от различни краища на страната, често бързо възприемат софийския говор и започват да използват като истински шоп софийски диалектни думи.
  • -          Шопите се отличават с неподправеното си чувство за хумор и вицовете си, сред които са хумористичните диалози между Нане и Вуте.
  • -          Не само тези вицове, но и житейската философия на шопите често буди усмивка, тъй като е изпъстрена с чувство за хумор. Със сигурност сте чували част от разбиранията за живота на шопите, всички хумористични и всички на диалект: „Кога ми се приработи, седам и чекам да мине.“ , „И сам да сам у трамвайо, па че се бутам.“, „Оти да се косим, като че ми мине.“, „Они ми плащаат коко да не умрем, ама я работим коко да не заспим.“  „Най-обичам да сам змия – ем си лежим, ем си одим.“

Знаете ли какво означават тези диалектни думи и изрази?

Сред най-ярките диалектни думи, които често само шопите разбират, са:

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

  • „Арно“, което означава „добре“. Може да сте срещали тази диалектна дума, характерна за шоплука, и в Родопите.
  •  „Мачка“, което означава „котка“ и е диалектна дума, особено типична за шопите, които разбират значението ѝ, докато останалите често погрешно считат, че се говори за „мацка“.
  •  „Откина“, което шопите използват вместо думата „откъсна“. Възможно е обаче, ако сте от Родопите или имате възрастни близки там, да сте чували от тях тази така характерна за шопите диалектна дума.
  • „Чиним“ със значение на „правя“.
  • „Саане“, което на шопски ще рече „съхне“.
  • „Ручам“ – „ям“ – също е възможно да сте чували думата в родопско, макар да е част от диалектна на Шоплука.
  • „Оданад“, което ще рече оттатък – в смисъл на в друго помещение, в другата стая.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес