Всеки градинар иска да запази възможно по-дълго свежестта на реколтата от ябълки. Те са една от онези градински култури, които могат да се съхраняват до 6 месеца и дори повече след откъсването им от дървото. Но в случая трябва да се спазват някои основни правила.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
1. Сортиране на ябълките
Ябълките са летни и зимни сортове. Колкото по-рано узрява определен сорт, толкова по-кратък е срокът му на годност. Ранните сортове ябълки могат да се съхраняват не повече от 2-3 седмици.
Но зимните сортове е възможно да се съхраняват дори повече от шест месеца. За дългосрочно съхранение са подходящи единствено зимните къснозреещи сортове.
Дафинов лист и ябълка - защо всички започнаха да си приготвят тази напитка?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
2. Време за прибиране на реколтата
За да се увеличи срокът на годност на ябълките, е необходимо да се определи най-подходящото време за прибиране на реколтата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Ябълките са склонни да узряват по време на съхранение. Ако откъснете леко незряла ябълка от дървото, тогава нейният срок на годност ще се увеличи 1,5-2 пъти.
За да определите степента на зрялост на плода, достатъчно е да разрежете ябълката наполовина и да погледнете цвета на нейните семена. Напълно узрелите ябълки имат тъмнокафяви семена. Ако са неузрели - семената им са по-светли.
Нестандартни рецепти за компот от ябълки
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
3. Липса на механични повреди
Когато отделяте ябълки за съхранение, важно е по повърхността им да няма видими вдлъбнатини, порязвания и т.н. Необходимо е да се запази колкото е възможно повече естественото покритие по повърхността на ябълката.
За целта плодовете е най-добре да се откъснат от дървото, а не да се събират от земята.
Също така не е разрешено пресипването им от един съд в друг.
4. Избора на правилния контейнер за съхранение
Ябълките се съхраняват най-добре в пластмасови щайги. Всеки слой трябва да бъде разделен с хартиена подплата. По-добре е да съхранявате не повече от 3 слоя в една кутия.
Дървените касетки не се препоръчват. По време на съхранение върху дървото ще се образува мухъл и това ще придаде на неприятна миризма на плодовете.
Чудна есенна рецепта: Мързелива рецепта за ябълков сладкиш
5. Правилна температура и влажност за съхранение на ябълките
Ябълките трябва да се съхраняват в помещение, където ще се осигури необходимата температура и влажност. Оптималната температура в случая е 2-4 градуса.
Ябълките губят влага по време на съхранение. За да им се осигури необходимата влажност е достатъчно да поставите няколко контейнера с вода и периодично да добавяте течност към тях, след като тя се изпари.