Социална интелигентност - това е способността да разбираме неочевидни неща, да разпознаваме дори скрити емоции и да улавяме фини детайли. Хората с висока социална интелигентност коригират поведението си по-добре и по-точно и го привеждат в съответствие с контекста.
Вижте още: Паник атаки и депресия - защо високият интелект обрича на провал
Трябва да знаете, че някои действия водят до загуба на авторитет, накърняват имиджа ви и разрушават лични и бизнес отношения. За да избегнете това, не е необходимо да разбирате цялата дълбочина на ежедневната мъдрост, като изучавате уроците по философия, НЛП и реторика. Достатъчно е да следвате няколко прости правила, които забраняват тези 9 действия на публично място.
1. Не разкривайте лична информация
Всички обичаме да разказваме интересни истории и да споделяме лични преживявания. Въпреки това има тънка граница между поддържането на разговор и налагането на живота ви като основа на разговора. На първо място, прекомерното разкриване на лична информация може да ви постави в неудобно положение. Но основното е, че това изобщо не е интересно за другите, особено за непознати хора. Не споделяйте с всички резултатите от медицински преглед, сложните подробности за раздялата или каквито и да било успехи в област, която е важна само за вас. Може би ще дойде време, ситуацията ще стане по-благоприятна и тогава ще споделите допълнителна информация. Социалната интелигентност ви позволява да поддържате баланс между комуникационните умения и запазването на поверителността и интимността.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
2. Не унижавайте другите
Най-лошият начин да утвърдите себе си или да се представите в благоприятна светлина е умишлено да омаловажавате другите, независимо дали участват в разговора или някъде другаде. Всички философи, религии и образователни норми казват, че трябва да се отнасяте с хората така, както искате да се отнасят с вас. Има безкрайни вариации на тази идея, но същността е една и съща. Невъзможно е да спечелиш уважение, като омаловажаваш някого.
3. Не излъчвайте негативизъм
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Всеки човек има лоши дни. Най-важното е да не се привързвате към тях и особено да не излъчвате негативизъм към другите. Всеки има проблеми - така че само си представете в какво би се превърнал всеки разговор, ако всички започнат да се фокусират върху тях. Резултатът ще бъде нещо като клуб на неудачниците в атмосфера на пълно униние.
4. Не се обвързвайте с телефона си
За много хора телефонът се превърна в техен най-добър приятел. Той присъства на всички срещи, във всички компании, по всяко време. Оставете телефона, особено когато се срещате с нови хора. Погледът ви, прикован в смартфона, не създава имидж на делови човек, но може да се възприеме като неуважение към тълпата. Опитайте се да преодолеете пристрастяването си към телефона.
Вижте още: 7 неподозирани признака, че имате високо IQ
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
5. Не пренебрегвайте чувствата на другия
Всеки човек има свои собствени емоции и преживявания. Някои от тях може да изглеждат глупави или неподходящи. Имате пълно право на собствена лична преценка, но би било по-добре, ако не изнасяте тези мисли наяве. Просто казано, никой не ви принуждава да споделяте чувствата или възгледите на друг човек, но ги вземете предвид, когато засягате чувствителни теми. Покажете разбиране на позицията на човека, ако възражението е необходимо, направете го внимателно.
6. Не губете контрол над емоциите си
Никой не може напълно да контролира емоциите си. Но това умение може да се развие. Вероятно сте виждали хора да губят нервите си, докато играят настолни игри, водят разгорещени разговори или обсъждат любимите си спортни отбори. Винаги изглежда страшно и предизвиква чувство на срам. Ежедневната мъдрост не означава да се откажете от емоциите си, но нищо не ви пречи да си вземете почивка, ако се чувствате на ръба.
7. Не клюкарствайте
Обикновено клюките стават връзка между различни теми на разговор. Това е вид интелектуална почивка, но каква е ползата от разкриването на чужди тайни или обсъждането на нечии недостатъци? Може би мимолетно чувство за превъзходство. Можете да кажете всичко, да извадите най-мръсните подробности за един човек и той няма да може да ви отговори. И това не е честно.
8. Благодарност
Благодарността се изразява чрез прости жестове, знаци и думи. Не е необходимо да обсипвате мъжа с похвали, достатъчно е да кажете, че разговорът е бил интересен и партито е било приятно. Когато забележите нечии усилия, доброта или ерудиция, вие вече го възнаграждавате достатъчно. Не забравяйте да кажете вълшебните думички „благодаря“ и „моля“, те наистина имат изключителна сила.
9. Не говорете в градския транспорт по viber
Когато говорите с приятел чрез видеообаждане в претъпкан градски транспорт - вие поставяте хората около вас в много неудобно положение, също като човека, с когото разговаряте.