Кои стари сортове боб все още са много популярни?

09 април 2025, 07:55 часа

В подходяща почва и при внимателна поддръжка отглеждането на боб може да донесе значителни печалби. Добрият терен за отглеждане на боб е този, който получава достатъчно слънчева светлина и има добре дренирана почва. Внимателната поддръжка означава адекватно напояване, щадящо използване на торове, навременна борба с болести и насекоми и премахване на плевелите.

Това не изглежда огромен списък от изисквания. Освен това, можете да използват модерни технологии като дистанционно наблюдение на полето и прецизно земеделие.

Какви условия са необходими на боба, за да расте добре?

Фасулът, който не е придирчив към условията на отглеждане, дава изобилен добив по целия свят. Но какви условия правят отглеждането му най-успешно?

Слънчева светлина

Къде да засадите боб, за да получите добра реколта?

Растението изисква слънчева светлина не по-малко от шест часа дневно. Растенията, отглеждани изцяло на слънце, по-рядко страдат от гъбични инфекции. За да избегнете засенчването на бобовите растения, уверете се, че наоколо няма високи храсти и дървета.

От друга страна, растенията могат да страдат от топлинен стрес, ако са изложени на твърде много пряка слънчева светлина. Когато тези растения, адаптирани към по-меки условия на отглеждане, са подложени на топлинен стрес, това драстично намалява техния добив и хранителна стойност.

Вода

Културата обикновено изисква 2,5 см вода седмично. Мулчирането може да помогне за поддържане на почвата влажна за по-дълго време. Ако почвата е суха на дълбочина около 2,5 см, е време за поливане. Достатъчното поливане е особено важно по време на цъфтежа. За да избегнете болести, пренасяни от почвата, най-добре е да използвате капково напояване, така че почвата да не се пръска върху листата.

Почва

С подходящ дренаж бобът може да се отглежда в почти всеки тип почва, с различна степен на успех. Идеалното pH на почвата варира от 6 до 7, което е някъде по средата на киселинно и неутрално.

Не отглеждайте бобови растения на едно и също място всяка година, за да избегнете натрупване на инфекции, пренасяни от почвата.

Как да засадите боб

Златното правило за успешно производство на боб е да не го засаждате прекалено рано. Семената, засадени твърде рано, могат да изгният в хладната почва. Освен това, разсадът се нуждае от топлина, за да расте здрав. Така че сезонът на засаждане на боб обикновено започва през пролетта, след като рискът от замръзване е изчезнал.

Кога да засадите боб?

Съвети за грижа и поддръжка

Отглеждането на боб обикновено не изисква допълнителни усилия за поддръжка. Както при всяка друга култура, от решаващо значение е ефективната борба с вредителите и болестите и предотвратяването на растежа на плевелите, за да се гарантира успех на реколтата.

Леко торене

Прилагането на малко количество тор върху горните 5–8 см почва в деня преди засаждането на фасула или точно при засаждането ще им осигури почти всички хранителни вещества, от които се нуждаят.

В процес, известен като азотна фиксация, пренасяните от почвата бактерии, прикрепени към корените на бобовите растения, извличат азот от почвата, което позволява на растенията да се снабдяват с необходимия им азот за цъфтеж и производство на шушулки. Когато торите, имайте това предвид: твърде много азот може да накара растенията да отглеждат твърде много листа, като същевременно произвеждат твърде малък добив.

Борба с вредители и болести

Различни вредители атакуват различни сортове култури. Нодулата на стъблото представлява най-голямата заплаха, особено през влажните вегетационни сезони. Когато ларвите на бобовата дървеница се хранят с кореновите възли, те нанасят големи щети на пролетните посеви. Черните мухи са друга сериозна грижа, особено ако създават колонии преди растенията да цъфтят.

За да се отървете от насекомите, които зимуват във вашите ниви, обработвайте почвата и редувайте културите.

Засаждане на зелен боб - 10 съвета за всеки градинар

От многото болести, които могат да заразят растящия фасул, маната е сред най-често срещаните. Фунгицидите се използват за лечение на състоянието.

Най-популярни стари сортове фасул

Няколко сорта боб са предпочитани у нас

• Среден бял боб

Това е най-разпространения боб у нас. Основно се използва за приготвяне на яхнии, запечени специалитети и чорби. Този сорт съдържа много разтворими фибри, което го прави особено здравословен.

• Маслен боб

Характерно за този сорт са едрите и плоски зърна. Люспата му е тънка и се вари много бързо. Ползва се за всякакви специалитети и ястия с боб.

Защо опитните градинари винаги засаждат боб до картофите?

• Шарен градински боб

Зърната на този сорт са със средна големина и тънка люспа. Шарката му остава и след варене. Добър е за чорби, салати и запечени ястия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес