Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 безплатни съвета, за които плащате на психолог

22 май 2021, 19:30 часа

Ако попитате някой, който току-що е излязъл от кабинет на психотерапевт, какво е научил, най-вероятно ще чуете един от следните 9 отговора. Ето някои популярни съвета, които са приложими за почти всеки от нас:

1. Повечето проблеми произтичат от детството

Как се държаха с вас родителите ви? Има много теории, които обясняват проблемите ни с нашето детство. Ако разберете защо родителите ви са правили това или онова, ще може да им простите и да направите огромна крачка напред, за да приемете себе си какъвто сте.

2. Другите проблеми са в главата ви

Вътрешни диалози от рода на „Трябваше да отговоря по различен начин“ или „ Той го направи, защото…“ са напълно безполезни. Не можем да си обясним действията на другите хора: те са израснали в различна среда и опитът им е различен от вашия. Затова, когато се опитвате да си обясните причината за постъпките на някого, се изправяте пред проблем, който сами сте създали.

3. Говорете повече за чувствата си и не съдете другите хора

Не съдете другите, ако са ви обидили или наранили. Опитайте се да им обясните как се чувствате, така те ще имат шанс да поправят ситуацията, запазвайки достойнството си или възможността да обяснят защо са постъпили по даден начин.

4. Мислете повече за себе си и по-малко за мнението на другите

Да се сравнявате с другите е безмислен навик. Хората имат различни познания, умения, психологическо състояние и лични качества. Чудесно е, ако се вдъхновим от нечии идеи, така формираме желанията и целите си. Но, ако копираме нечий чужд живот, ние унищожаваме нашия собствен вместо да му се наслаждаваме.

5. Излизайте от зоната си на комфорт

Този съвет е валиден за всички сфери на живота. Ако искате да си намерите партньор, срещайте се с хора, ако искате нова работа, ходете на много интервюта, ако искате нова страст, опитвайте нови неща: всичко, което трябва да направите, е да избягате от зоната си на комфорт.

6. Поставете си граници и не позволявайте на никого да ги прекрачва

В повечето случаи клиентите на психолозите се опитват да намерят решения на проблеми с други хора. Съветът, който най-често се дава в подобни случаи е да си поставите граници и 50% от проблема е решен. Ако търпите лошото отношение на някого, нищо не може да се промени. Но, ако защитавате границите си, в най-лошия случай опонентът ще започне да ви уважава.

7. Помислете за уроците, които получавате от ситуацията

Всяка стресова ситуация означава, че вече сте излезли от зоната си на комфорт. Придобили сте нов опит, който следващия път ще ви помогне, ако попаднете в същата ситуация.

8. Оставете проблемът да отмине

Когато се опитвате да промените нещо, не прекалявайте. Ако имате семейни проблеми и знаете какво трябва да се промени, променете го сами и не притискайте другите да го правят. Може да промените себе си и всичко да приключи или пък да притиснете роднините си, но това ще доведе до нестабилна атмосфера. Изборът е ваш.

9. Не се самоизмъчвайте, отнасяйте се към себе си като към приятел

Трябва да сте готови да признавате загубите и да приемете, че не може да контролирате всичко. Не премисляйте нещата отново и отново. Времето, което сте отделили за дадена ситуация, не е загуба. Ако спрете за малко, това означава, че си спомняте миналия опит и сте готови да изберете правилната посока, за да вървите напред.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес