Много често хората в големите градове се оправдават, че нямат градина, голяма тераса или подходящо място, на което сами да отглеждат разни малки плодове, билки и зеленчуци. Това обаче е само едно оправдание или е породено от недостатъчно заинтересоване, тъй като съществуват различни зеленчуци, възможни за отглеждане дори в кухнята ви.
Вижте няколко варианта и не му мислете, а започнете да садите!
Маруля
Все още на пазара може да откриете вкусна маруля, която дори след като хапнете може да ви свърши отлична работа. При нарязването й отделете долния край, без да го изхвърляте. Потопете го в малък съд с 1 см вода и след няколко дни ще забележите как се появяват израстъци. Когато корените са налице, засадете марулята в почва.
Бок чой
Бок чой е китайски зеленчук, наподобяващ зелето и може да го срещнете с различни наименования. Хубавото и при него е, че можете да използвате стълбото му, за да го отглеждате вкъщи. Отново го поставете в купа с немного вода, позиционирайте го на светло място и след около 2 седмици ще се появят новите корени. След като те вече са налице, е време да преместите зелето в подходяща саксия и да го отглеждате на терасата или в кухнята.
Топ 5 билки, които можем да отглеждаме у дома
Моркови
Горната част на моркова обикновено повечето от нас изхвърлят, но защо пък да не се възползваме от нея? Отрежете я и я поставете в чиния с малко вода. Съхранявайте в стая с добър приток на слънчева светлина и наблюдавайте как постепенно новият морков се появява.
Босилек
Билките и подправките са сред най-добрият вариант за отглеждане вкъщи. Какво по-хубаво от това винаги да имате пресни подправки под ръка? Отглеждат се много лесно и можете да изберете както по-малка, така и по-голяма саксия в зависимост от това каква продукция очаквате. Отрежете стъблото на босилека на около 3-4 см и го поставете във вода, като през няколко дни я подменяте с прясна. Осигурете му слънчева светлина и изчакайте, докато корените не достигнат 2 см, след което пресадете босилека в саксия.
5 най-често използвани билки в кухнята и ползата от тях
Кориандър
Още една често използвана подправка, при която се процедира по същия начин, както при босилека.
Целина
Горната част на целината се отразява и се поставя в съд с вода за няколко дни. След поникването на листата на третия ден пресадете целината в подходяща саксия.
Чесън
Ако по скилидките чесън, които сте закупили, забележите нови кълнове, се възползвайте и ги поставете в чиния с малко вода. След това ги прехвърлете в почвата.
Пресен лук
Поставете няколко стари глави лук във вода, оставете на слънчево място и наблюдавайте как до няколко дни ще се появят стръкчета пресен лук.