Когато се подложим на диета, няма нищо по-лесно от това да се запасим с нискомаслени храни. По някаква причина мазнините се смятат за основен враг на отслабващите и изглежда, че без тях ще отслабнем, ще станем по-здрави и т.н. Но някои диетични храни без мазнини са дори по-лоши от техните пълномаслени алтернативи.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Нека поговорим за най-вредните от тези диетични продукти.
1. Нискомаслен сладолед
Премахването на мазнината от сладоледа може да добави различен вкус към десерта, но идват и добавки, които не осигуряват същата хранителна стойност като истинските млечни продукти. Сладоледът, направен с истинско пълномаслено мляко, съдържа калций и протеини, от които тялото ви се нуждае, за да остане здраво. Въпреки това е доказано, че консумацията на пълномаслени млечни продукти обикновено не е свързана с повишен риск от наддаване на тегло, сърдечни заболявания или диабет тип 2.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Кои са най-вредните храни и напитки, които консумираме ежедневно?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
2. Нискомаслено фъстъчено масло
Пълномаслената паста съдържа същото съотношение на наситени към ненаситени мазнини като зехтина и е една от най-полезните за сърцето храни в света. Според изследванията, хората, които редовно ядат фъстъчено масло, имат по-малък риск от сърдечни болести и диабет тип 2, отколкото тези, които го ядат рядко.
3. Лека майонеза
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Традиционната майонеза получава своя вкус от яйчни жълтъци, всеки от които съдържа около 5 грама мазнини. Но нискомаслената майонеза често съдържа сгъстители като модифицирано хранително нишесте и използва соево масло, а не яйца, за да й придаде гладкост. Те не са опасни, но нямат същата хранителна стойност като истинските яйчни жълтъци, които съдържат витамини A, B12 и D, както и антиоксиданти като лутеин, зеаксантин и селен.
4. Протеинови блокчета
Протеиновите блокчета имат така наречения „ореол на здравето“, което ни позволява да вярваме в тяхната хранителна стойност. Но не винаги е така. Блокчетата с малко мазнини може да са свръхобработени и да съдържат необичайни съставки.
3 вредни храни, които отключват тромбозата за седмица
5. Бисквитки с ниско съдържание на мазнини
Нека разкрием една тайна - високият прием на захар е много по-вероятно да бъде свързан с наддаване на тегло, отколкото високият прием на мазнини. Тъй като бисквитките с ниско съдържание на мазнини често са с много захар, изборът им е компромис, който не си струва да се прави.
6. Маргарин
Има мнение, че маргаринът е за предпочитане пред маслото при диета. Но това абсолютно не е вярно. Маргаринът може да има по-малко мазнини от истинското масло, но и двата имат много калории, така че и двата трябва да се консумират с повишено внимание.
7. Нискомаслени готови сосове
Ако не внимавате с какво подправяте ястията си, те лесно могат да добавят много калории. При готовите сосове, закупени от магазина, ниското съдържание на мазнини се компенсира чрез добавяне на допълнителни подсладители и нишестета. По-добре е да правите свои собствени сосове.
8. Нискомаслени хрупкави хлебчета
Чипсът, гевреците и други закуски от брашно с малко мазнини може да съдържат по-малко калории от техните пълномаслени аналози, но едно нещо остава същото: тези храни все пак са силно преработени.