1. Коса и нокти
Какво да правим с косата от четката или гребена? За мнозина мотото е: хвърлете ги в тоалетната! Лош случай: Ако изплакнете по-дълга коса или дори цели кичури коса, те могат да се закачат в тръбата и да запушат канализацията с течение на времето. Затова вместо това: Изхвърлете по-дългата коса в кофата за боклук, хванете късата коса или със сито в мивката, или с кухненска кърпа. Между другото, това се отнася и за бръснене над мивката, душ тавата или ваната. Ноктите на ръцете и краката също не са лесни за измиване или счупване и следователно мястото им е в кофата за боклук.
2. Конец за зъби и Q-накрайници
За щастие Q-накрайниците с пластмасови пръчки вече не могат да се продават, но някой все още може да има такива в мазето. Разбира се, че не им е мястото в тоалетната. Те потъват на пода в тоалетната и не могат лесно да бъдат премахнати – има опасност от запушване на тръбата. Във водоеми подобни пластмасови частици представляват голяма опасност за животните. За съжаление същото се случва и с техните наследници от бамбук или картон. Така че: Винаги хвърляйте памучните тампони в кошчето!
3. Паста за зъби или ексфолианти с микропластмаси
Когато използвате продукти като паста за зъби, душ гел или пилинг , малки пластмасови частици често намират път през канала в отпадните води. Тъй като пречиствателните станции не могат напълно да филтрират микропластмасата , тя се озовава в реки и езера. Пластмасата попада в храната и питейната ни вода през хранителната верига и подпочвените води. За да избегнете това, важи следното: използвайте продукти без микропластмаса!
4. Предмети за лична хигиена като тампони, презервативи итн..
Тампони, бикини, подплънки, презервативи – тези неща често се озовават в тоалетната и причиняват запушване и повреда на помпата. И вероятно не винаги, защото хората не знаят, че тези хигиенни предмети не са в тоалетната, но често от срам.
Какво да направите, ако не намерите кошче за боклук в тоалетната на приятели, в ресторант или хотел или на работа? Никой не обича да излиза от тоалетната с тампон в ръка. Изхвърлянето в тоалетната също не е решение. Боклукът може да се изнесе ненатрапчиво увит в тоалетна хартия или стара хартия от собствения ви джоб – в преддверието с мивката или в кухнята на домакина. Празна ролка тоалетна хартия също е идеална за транспортиране на всички дребни неща, които не искате да носите далеч до най-близкия кош за боклук пред другите. Все пак всичко е по-добро от изхвърлянето на неща в тоалетната, които вредят на околната среда и по този начин на всички нас. И малък намек към домакина може да помогне за предотвратяване на подобни екологични грехове, като създаде кош за козметика.
5. Носни кърпички, мокри кърпички и хартиени кърпи
Дори носни кърпички и кухненска хартия не може да се хвърлят в тоалетната. Според Федералната агенция по околна среда те са направени с т. нар. мокри агенти за якост, които трудно се разграждат във вода. В допълнение, те са изработени от по-твърд материал, който не се разтваря бързо, когато влезе в контакт с вода като тоалетна хартия, но в някои случаи дори може да издържи цикъл в пералната машина. Проблемът не е само в цената на ремонта, тестовете за изпомпване също изразходват много енергия. А решението е много просто: хвърлете го в кошчето!
6. Остатъци – включително течни храни като супи
Какво да правим с останалата супа, която вече не е добра? Мнозина използват тоалетната, защото каналът изглежда по-широк от този в мивката. Толкова практично, ако все още има колбаси или парчета, плуващи в супата. Спри се! По принцип храната няма място в тоалетната. На първо място, ние не искаме да привличаме плъхове. Преди всичко обаче мазнините от храната могат да се утаят в тръбата и да образуват тесни места с течение на времето. Ако дойде тампон или мокра кърпа с конец за зъби...
7. Медикаменти
Някои хора изхвърлят лекарствата , от които вече не се нуждаят , в тоалетната, защото се страхуват, че децата им ще вземат цветните хапчета или сокове от кошчето. Дори ако таблетките се разтворят в тоалетната, активните съставки в болкоуспокояващите или антибиотиците попадат в отпадъчните води и по този начин могат да замърсят околната среда. „Водата, пречистена в пречиствателната станция за отпадни води, все още може да съдържа остатъци от лекарства, които попадат във водата с изтичането на пречиствателната станция“, предупреждава Федералната агенция по околна среда. Лошо за природата, особено за дивата природа. Експертите са регистрирали феминизиране на мъжките риби под изходите на пречиствателните станции. Причината: Те са били в контакт с хормонално активни лекарства.