Приемът на витамини е доста деликатен въпрос. Без предварителна консултация с лекар е по-добре да не започвате да приемате дори най-скъпите и рекламирани добавки.
Хората винаги ще търсят „магическо хапче“: всички искаме да намерим някакво чудотворно лекарство, което, ако пиете, веднага ще станете здрави. Ето защо идеята да си предписвате някакви хранителни добавки изглежда толкова примамлива. Купувате си бурканчета с витамини и сякаш сте направили нещо полезно за тялото си.
Никога не трябва да правите това. Преди да пиете хранителни добавки, по-добре е да се консултирате с лекар.
Още: Витаминът, отговорен за здравето на стомаха и червата
„Повече“ не винаги означава „по-добре“
Експертите отбелязва: сега на пазара има много добавки и витаминни комплекси. Някои от тях действат като профилактични средства, а други съдържат активни вещества.
А понякога капсулите и таблетките съдържат 200-300% от дневната нужда. Ако ги приемате необмислено в такива дози, има риск да бъдат излишък, а това също е вредно за здравето.
Още: Лекар: Витамин C - сваля или вдига пикочната киселина
Най-опасните витамини
- Витамин Е. Дневна доза над 1000 mg може да увеличи риска от кървене, хипертония, намалено производство на полови хормони и хормони на щитовидната жлеза.
- Витамин С. Може би не сте чували за него, но аскорбиновата киселина, която на пръв поглед изглежда безвредна, може да навреди на уролитиазата, както и на тези, които са предразположени към това заболяване. Лекарите съветват да се консумират не повече от 500 g аскорбинова киселина на ден и за курс не по-дълъг от месец.
- Витамин А. Пушачите трябва да бъдат особено внимателни. Цигарите, комбинирани с ретинол, могат да увеличат риска от рак на белия дроб.
- Желязо. Да, дефицитът на желязо е често срещан проблем. Няма да е възможно да го разрешите, докато имате огнища на възпаление. Така че не трябва да експериментирате с желязо без лекарско предписание, по-добре е да се прегледате и да излекувате първопричината за проблема.
- Калций. Този полезен минерал работи добре в комбинация с витамин D. Но без него калцият пак ще остане нисък. А предозирането на това вещество може да увреди нервната ви система.
- Омега. Твърде много омега-3 може да намали съсирването на кръвта и да причини анемия.
Още: Това са 6-те най-добри източника на витамини за по-здраво сърце
Те не могат да се комбинират
Освен това, преди да започнете да приемате добавки, трябва да проверите дали не комбинирате следните витамини и лекарства:
- големи дози омега и антикоагуланти - тази комбинация може да провокира кървене;
- витамин К и лекарства, които разреждат кръвта;
- витамин С и мед, както и витамини В1 и В12;
- витамин Е не се комбинира с витамин D, магнезий, цинк и мед;
- желязото не е в приятелски отношения с цинк, магнезий, хром, калций, витамини Е и В12;
- цинкът не трябва да се смесва с фолиева киселина.