Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 причини да не сте гладни сутрин

12 април 2024, 11:08 часа

Всички сме чували, че закуската е най-важното хранене за деня.

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Но това, че това е популярна поговорка, не означава, че се чувствате гладни сутрин. И ако не го направите, яденето на здравословна закуска може да се почувства като предизвикателство.

Въпреки че в някои случаи липсата на глад сутрин може да е признак за сериозен проблем, най-вероятно това е напълно нормално и няма причина за безпокойство.

Ендокринолог: Тези храни засилват глада

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Ето 6 възможни причини, поради които може да не чувствате глад сутрин.

1. Яли сте обилна вечеря или късни закуски

Една от основните причини, поради които може да не се чувствате гладни, когато се събудите, е, че сте яли обилна вечеря или леки закуски предната вечер.

Това може да е особено вярно, ако сте яли храна с високо съдържание на мазнини или протеини. Тези макронутриенти могат да забавят изпразването на стомаха ви и да ви накарат да се чувствате сити по-дълго – дори до следващата сутрин.

По-специално протеинът може значително да промени нивата на хормоните, които регулират вашия глад и апетит, включително грелин, глюкагоноподобен пептид-1, пептид YY и холецистокинин.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

По същия начин, богатите на мазнини храни могат да променят нивата на определени хормони, свързани с апетита и чувството за ситост, което води до намаляване на глада.

Ако предпочитате да се насладите на обилна вечеря и да пропуснете или отложите закуската на следващата сутрин, това е напълно добре – стига да сте сигурни, че получавате хранителните вещества и хидратацията, от които се нуждаете през целия си ден.

2. Хормоналните ви нива се променят за една нощ

През нощта и по време на сън нивата на няколко хормона в тялото ви се колебаят. Това може да промени апетита ви.

По-специално, изследванията показват, че нивата на епинефрин, известен също като адреналин, обикновено са по-високи сутрин.

Смята се, че този хормон потиска апетита, като забавя скоростта, с която стомахът ви се изпразва и увеличава разграждането на въглехидратите, съхранявани в черния ви дроб и мускулите, за да захранва тялото ви.

Нещо повече, едно проучване установи, че нивата на грелин, хормона на глада, са по-ниски сутрин, отколкото предната вечер. Това също може да обясни защо се чувствате по-малко гладни, когато се събудите.

И накрая, някои изследвания показват, че нивата на лептин, хормон, който насърчава чувството за ситост, също може да са по-високи сутрин. Проучванията обаче показват смесени резултати.

Имайте предвид, че тези ежедневни колебания на хормоните са напълно естествени и обикновено не са причина за безпокойство. Въпреки това, ако изпитате внезапни или екстремни промени в глада или апетита, помислете за разговор със здравен специалист.

3. Чувствате се тревожни или депресирани

Както тревожността, така и депресията могат значително да повлияят на нивата ви на глад.

В допълнение към симптоми като нарушения на съня, умора и загуба на интерес, депресията може да причини промени в апетита.

Тревожността и депресията обаче засягат хората по различен начин. Някои проучвания са установили, че тези състояния вместо това са свързани с повишен апетит и прием на храна за някои хора.

Ако изпитвате тревожност или депресия и подозирате, че това може да повлияе на апетита ви или други аспекти на вашето здраве, говорете със здравен специалист, за да определите най-добрия курс на лечение за вас.

4. Бременност

Сутрешното гадене е често срещан проблем, характеризиращ се с гадене и повръщане. Засяга около 80% от хората по време на бременност.

Въпреки че сутрешното гадене може да ви засегне по всяко време на деня, то често се появява сутрин - оттук и името му. В повечето случаи то се подобрява или изчезва след 14 седмици от бременността.

Сутрешното гадене може да намали апетита ви. Всъщност, в едно проучване при 2270 бременни жени, 34% съобщават, че ядат по-малко по време на ранна бременност.

5. Настинка

Чувството за лошо време често причинява намаляване на апетита и нивата на глад.

По-специално е известно, че респираторните инфекции като обикновена настинка, грип и пневмония ви карат да се чувствате по-малко гладни.

В някои случаи тези инфекции също ограничават сетивата ви за вкус и обоняние, което може да намали апетита ви.

Някои инфекции, като грип, също могат да причинят симптоми, които намаляват глада и апетита, включително гадене и повръщане.

Имайте предвид, че е особено важно да останете хидратирани и да захранвате тялото си, когато сте болни, дори и да не се чувствате гладни. Супа, горещ чай, банани, крекери и ябълково пюре са няколко лесни за стомаха опции, които да опитате, когато не се чувствате добре.

6. Други основни причини

В допълнение към по-често срещаните фактори, изброени по-горе, има няколко други възможни причини, поради които може да не чувствате глад, когато се събудите.

Ето няколко други потенциални причини за намален глад сутрин:

Приемате определени лекарства. Много видове лекарства, включително диуретици и антибиотици, могат да намалят глада и апетита.

Имате проблем с щитовидната жлеза. Загубата на апетит може да е признак на хипотиреоидизъм или намалена функция на щитовидната жлеза.

Вие сте в овулация. Естрогенът, женски полов хормон, който се увеличава по време на овулация, може да потисне апетита ви..

Ако подозирате, че основно заболяване може да допринася за липсата на глад сутрин, консултирайте се със здравен специалист.

9 съвета как да контролирате глада

Има много причини, поради които може да не чувствате глад веднага щом се събудите.

В някои случаи това може да е резултат от обилна вечеря предишната вечер, естествени колебания в нивата на хормоните ви, бременност или лошо настроение.

Понякога това може да е признак на по-сериозен проблем, като тревожност, депресия или друго основно здравословно състояние. Ако подозирате, че това може да е така, свържете се със здравен специалист.

Изчакването малко преди да закусите, експериментирането с нови съставки или установяването на здравословни навици чрез изграждане на сутрешна рутина може да ви помогне да засилите сутрешния си глад.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес