Покупката на кола втора употреба крие определени рискове. Ето и 6 съвета, които ще ви бъдат от полза, ако сте решили да закупите употребяван автомобил.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
1. Не се подлъгвайте по прекалено ниската цена
Сравнете цените на други употребявани автомобили от същия клас. Ако цената е много по-ниска от средната за пазара, може да се окаже, че това е трик на недобросъвестни продавачи.
2. Извършете щателна проверка
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Ако продавачът не е съгласен на пълна диагностика на колата в автосервиз, извършете щателна проверка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако мислите, че няма да се справите сами, вземете със себе си приятел или професионалист, който ще прецени евентуалните проблеми с колата и ще ви каже какви разходи трябва да направите за ремонт.
3. Огледайте колата
Задължително огледайте внимателно автомобила на дневна светлина. Вдлъбнатините, драскотините и ръждата могат да се видят с просто око.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Огледайте и за отпечатъци от боя върху гумените уплътнения. Това е знак, че колата е пребоядисана.
Чрез специален измервателен инструмент, наречен дебеломер, ,може да установите дефекти в боята. Ако дебелината на боята надвишава 300 микрона, тя е боядисана повторно. Допустими са показания до 200 микрона.
4. Проверете техническото състояние на автомобила
Моторното отделение трябва да е сухо, но не и измито до блясък. Двигателят трябва да работи стабилно, без външни звуци, предавките трябва да се превключват бързо.
По време на пробното шофиране направете различни маневри: тесен завой, ускорение, рязко спиране. Добре би било да тествате автомобила на лош път. Окачването не трябва да издава нетипични звуци дори тогава.
5. Прегледайте салона
Уверете се, че светлините, климатикът, електрическите прозорци и т.н. работят. Проверете индикатора на въздушната възглавница. Ако не свети, има вероятност възглавниците вече да са използвани. Твърде дълбоките ожулвания по тапицерията, прекалено деформираните седалки и драскотини могат да бъдат косвено доказателство, че колата е била използвана като такси или че е карана дълго.
6. Разгледайте документите на колата
Проверете VIN номера, който се намира под капака, на стълба на вратата и на предното стъкло. Всички тези обозначения трябва да съвпадат точно.