Някои готварски навици могат да бъдат много опасни за здравето на вашето семейство. Разберете какво можете да направите, за да предотвратите един обикновен обяд да завърши с пътуване до болницата.
Понякога грешка в кухнята може да доведе до това ястието да не е много вкусно. Това обаче не е толкова лошо. Много по-лошо е, когато малки грешки провокират стомашно разстройство или дори сериозно отравяне.
Ето 6 неща, които може да изглеждат безобидни, но е по-добре никога да не се правят.
Много хора допускат тези груби грешки при готвене
Опитвате сурово ястие
Домакините често, в опит да разберат дали храната е сготвена, дали има достатъчно сол и подправки, опитват храната, дори и да не е готова. Но яденето на брашно, яйца и месо без термична обработка е много опасно.
Миете пилето или месото преди готвене
По този начин не можете да дезинфекцирате парче сурово месо или пилешки гърди. Освен това, навикът да се мие месо преди готвене може да доведе до пръскаща навсякъде вода, която ще разпространи микроби в мивката и кухнята.
Оттам микроорганизмите могат да се разпространят в друга храна, която вече няма да миете: визуално ще изглежда безопасна и чиста. В резултат на това съществува висок риск от отравяне.
Рядко миете мивката
Мивката във вашата кухня не се нуждае само от внимание, след като сте измили чиниите. Трябва да я почистите старателно дори след като сте работили със сурови храни или сте измили мръсни зеленчуци и плодове в нея. Дори обикновените картофи могат да изцапат мивката ви много повече, отколкото изглежда на пръв поглед.
Най-честите ГРЕШКИ в кухнята при готвене на зеленчуците
Белите зеленчуците и плодовете, без да ги миете
Между другото, за картофите: Преди да ги почистите, трябва да измиете клубените. Същото правило важи и за други зеленчуци и плодове. Също така, трябва да измиете банани, портокали и други цитрусови плодове. Въпреки че ги ядем без кората, кожата е тази, която държим в ръцете си.
Бързате, когато готвите
Съществува риск поради намаленото време за готвене продуктът да бъде опасен сам по себе си или нетраен.
Определяте свежестта на продуктите по външния вид
Добре ли изглежда заквасената сметана в хладилника, въпреки че срокът й на годност отдавна е изтекъл? По-добре е да не рискувате и да изхвърлите продукта. Външният вид и миризмата не са най-надеждните критерии за тестване; трябва да се съсредоточите основно върху информацията, написана на етикета.
В почти всяка кухня има дъски за рязане. Лекарите предупреждават: ако не искате да се разболеете, важно е да ги изхвърлите веднага, когато се износят.