Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5-те най-опасни вещи у дома, които трябва да се хвърлят

25 ноември 2022, 17:00 часа

Цялостното ни здраве зависи от редица фактори и трябва да сме отговорни към всеки от тях, ако искаме да се чувстваме наистина добре. Освен от храната и физическата ни активност, здравето ни може да се повлияе и от домашната обстановка и най-вече - от заплахите, които може да крие нашият дом. За какво мислите че става въпрос? 

Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек

Още: Как празнуват Коледа във Франция

Представяме ви няколко вещи, присъстващи в голям процент от домовете, които представляват потенциална опасност за здравето на цялото семейство. Вижте кои са те в следващите редове.

Пластмасови кутии за храна

Тук не визираме всяка кутия за храна, която притежавате, а по-скоро става въпрос за твърде старите такива, използвани години наред. В днешно време се произвеждат все по-екологични варианти, но до 2011 година например пластмасовите кутии са изграждани от токсични съставки като бисфеноли и други вещества, влияещи като естрогени. Докосвайки се до храната ни, те може да окажат влияние върху здравето ни.

Още: Не е случайно: Защо котката понякога ляга върху стопанина си

Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него

Никога не взимайте тези изхвърлени вещи! Това са най-опасните находки

Купувайте и използвайте кутии за храна, на чийто етикет има надписи като BPA free - показващи, че не съдържат бисфенол А. PC/7 пък посочват, че в състава има поликарбонат, като нашият съвет е такива вещи да се избягват максимално.

Ароматизатори

Фталатите са вещества, които откриваме в редица козметични продукти и аромати - парфюми, лакове за коса, ароматизатори, други стилизанти за коса, пяна, лак за нокти и т.н. Тези съставки обаче имат негативно влияние върху растежа при децата и репродуктивната система при възрастните. Много е важно бременните жени да избягват козметика с фталати, както и домашните ароматизатори, за да не навредят на бебето си особено ако е момче.

Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри

Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията

11 вещи, които не трябва да споделяме дори с най-близките си

Антибактериален сапун

И макар да мислим, че тези продукти са по-качествени от обикновените, то може да се окаже съвсем обратното. Активната съставка в тези сапуни е триклозанът, който можем да открием и в състава на много пасти за зъби, други козметични продукти, а дори и текстил и играчки. Това вещество може да повлияе негативно върху хормоните ни, да причини забавяне на развитието при децата, както и други болести или резистентност на бактериите към антибиотици.

Стара четка за зъби

Специалистите съветват четката за зъби да се подменя на всеки три месеца, за да почиства по-ефективно зъбите ни.

Гримове с изтекъл срок на годност

При гримовете срокът на годност не е упоменат, но обикновено това е от 3 до 12 месеца след отварянето им - може да се види на опаковката за всеки отделен продукт. Ако имате някой грим от много години и все още го ползвате - замислете се дали не си вредите. Особено при течните гримове като очна линия и спирала е много лесно да се пренесат микроби върху миглите, а това да нанесе поражения върху цялостното ни зрение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес