Банята има свои собствени правила - не можете да третирате тази стая, както останалата част от къщата. Това важи и за нейното почистване – трябва да се обърне специално внимание, за да се осигури хигиенна чистота. Затова разберете какви грешки да избягвате, когато подреждате банята си.
1. Не използвате защитни ръкавици
Ако и вие сте сред забравящите, които постоянно прескачат ръкавиците при почистване на банята, това трябва да се промени възможно най-скоро. Кожата е нашата естествена бариера, която има защитна функция за тялото, така че няма смисъл да я компрометираме при контакт със силни почистващи препарати. И това обикновено се случва при почистване на банята.
2. Не отделяте достатъчно време
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Знаете ли - почистването не е приятно и повечето от нас вероятно искат да го приключат бързо. За съжаление в този случай бързането не е добър съветник. Ако незабавно отмиете почистващите препарати от почистената повърхност, не им давате време да премахнат ефективно всички бактерии. Защото, както със сигурност знаете, банята е пълна с тях. Не си мислете обаче, че тези невидими наематели на вашата баня се фокусират само върху тоалетната чиния. Има ги в изобилие и около сифона на умивалника, душ тавата или ваната, както и при уплътненията и фугите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
3. Разчитате само на дезинфекционните кърпички
Много удобно и бързо решение е – взимате кърпичка от опаковката, забърсвате с нея повърхностите в банята и е готово. За съжаление – ако почистването беше толкова просто, вероятно нямаше да ни е толкова тегаво, когато е ден за почистване в къщата. В случай на дезинфекциращи кърпички, това е малко като измиване на почистващи препарати твърде бързо – няколко бързи движения с влажна кърпички няма да свършат работа.
4. Не почиствате пералнята
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Знаете ли, че вашата пералня също се нуждае от редовно почистване? Ако досега сте мислили, че самият факт, че перете дрехите си в уреда, върши работа, значи грешите. Е, утайката от прахове и течности за пране, мръсотия и влага създават идеални условия за развитие на мухъл и гъбички. Затова поне веднъж месечно настройвайте програмата за почистване на барабана и проверявайте състоянието на филтрите на устройството, което ще удължи живота му. Обърнете внимание и на чекмеджето, с което пълните прах за пране и течности. Утайките често се събират в нейните кътчета и пукнатини, така че поне веднъж месечно си струва да миете чекмеджето на пералната машина под струя топла вода.
5. Забравяте някои неща
Завеса за душ, дозатори за сапун, чинии за сапун и накрая чаши за четки за зъби – забравяте ли понякога да измиете тези предмети? При почистването на банята няма място за компромис - трябва да сте солидни, защото всичко е за вашето благополучие. Трябва да знаете, че банята е критично място. При промиване на водата в тоалетната с водата се пръскат бактерии до височина до 1,5 метра! По-късно тези частици вода, заедно с нежелани гости, се озовават върху цялото оборудване в банята. Докато за здравия човек те не представляват по-голяма заплаха, то при деца и болни хора може да има много по-лоши последици. Затова се опитайте да бъдете внимателни по въпроса.