Повечето хора дезинфекцират ожулено коляно или порязан пръст с кислородна вода. Междувременно, според парамедика Ариел Шчоток, това е голяма грешка. Кислородната вода пречи на лечението: - Това, което щипе, означава, че дразни. А ако дразни, значи е вредно и не помага – обяснява Шчоток. - Кислородна вода, спирт, тинтява, йод са препарати, които имат дезинфекциращи свойства. Съгласен съм на сто процента. Но те абсолютно не са подходящи за прясна рана, защото пречат на зарастването – подчертава той. Оказва се също, че когато става дума за превръзка на рани, допускаме много грешки. В тази статия ви запознаваме с 5 неща, които не бива да правите с кислородна вода.
1. Не я използвайте за почистване на дълбоки рани
Кислородната вода е първото и основно нещо за което се сещаме при наличието на нараняване. Тя има дезинфекциращо действие и много от нас я предпочитат за дезинфекция и превръзка след порязвания и ожулвания. Доста експерти обаче преустановяват нейното използване напоследък, тъй като са установили, че кислородната вода засяга здравите клетки около прорезната рана и забавя заздравяването. Най-добрият начин за почистване на рани е да изплакнете обилно с вода, чрез която да отстраните мръсотията от нараненото място.
2. Отворихте ли бутилката? Изхвърлете след една седмица!
Кислородната вода има много кратък срок на годност. Обикновено е от 7 до 14 дни от отварянето. Тогава трябва да я изхвърлим, тъй като след този период кислородната вода губи силата на своето действие.
3. Не използвайте кислородна вода без ръкавици
Продължителната употреба на кислородна вода без ръкавици може да ви навреди. Противно на всеобщото мнение, тя е токсична и трябва да бъде използвана с ръкавици по време на дезинфекция. Другото задължително правило са чистите ръце!
4. Не смесвайте кислородна вода с оцет
Получената киселина от подобна смес, може да навреди на кожата, очите, носа, гърлото и белите дробове. Можете да използвате двете неща едно след друго по време на превръзка или почистване, но никога не ги смесвайте в една обща бутилка!
5. Далеч от устата!
Поглъщането на кислородна вода и контакта й с устната кухина може да доведе да появата на мехури в устата, повръщане и коремен дисбаланс. Също така при третирането на пресни наранявания е много богрешно да "смучем'' нараненото място - нещо което правим почти несъзнателно. Причина за това е че в слюнката се садържат бактерии, които по скоро биха навредили и замърсили раната, отколкото да помогнат.
Изводът като цяло, е че трябва да подхождаме сериозно и отговорно както към самите рани, така и към медикаментите с които ги третираме. Колкото и безобидни на пръв поглед да изглеждат те.