Десетки психологически изследвания доказват, че това наистина е така. Точно както физическото ни състояние влияе на нашето настроение, така и нашето емоционално състояние влияе на тялото ни.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Положителните емоции допринасят за поддържане на здравето, бързо възстановяване и увеличаване на продължителността на живота. Учените стигат и до интересно откритие: състоянието на влюбване, при което партньорът отвръща на чувствата ни, укрепва имунната система. Положителното отношение и желанието да бъдем щастливи обогатяват нашето мислене, дават на цялото ни тяло огромен ресурс под формата на здраве, имунитет и дълголетие.
Австрийските специалисти по психосоматика стигат до заключението, че най-вредните от чувства са алчността, ревността, завистта, самосъжалението и самобичуването.
Алчните хора страдат от храносмилателни разстройства.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Наличието на чувство на ревност води до нарушаване на хормоналния статус на организма и намалява производството на полови хормони, по-специално на тестостерона, а това води до импотентност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Тези, които не знаят как да се радват на чуждите успехи и ревнуват, получават инфаркт 2,5 пъти по-често от останалите.
Самосъжалението води до чернодробни заболявания.
Чувството за вина увеличава вероятността от развитие на рак. В допълнение, тази група хора е по-вероятно да боледуват от настинки и инфекции.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Друго заболяване, което зависи от негативните ни емоции, е стомашната язва. Язвите на стомаха често се причиняват от бактерията Helicobacter pylori и са неизменно свързани с продължителния стрес. Обикновено стомашните язви се появяват, когато сме подложени на прекомерен натиск, притеснения за финанси или служебни ситуации, лични отношения, вина или срам.
Ключовата дума тук е „безпокойство“, което сякаш ви „поглъща“. Вслушайте се в речта си, хората от „язвен тип“ често използват изрази, свързани с храносмилането: "прилошава ми от тази работа", "гади ми се от този човек" и т.н. Всичко това създава идеална среда за появата и развитието на болестта.
Причината за язва може също да бъде потисната агресия, желание за мъст.
Друг орган, повлиян от емоциите са червата - място, където храната се абсорбира напълно и се събират остатъците, за да се отстранят от тялото. Това е и място, където поглъщаме детайлите на заобикалящата реалност, тук обработваме и усвояваме полученото, формираме свой собствен отговор на получената информация и емоции. Проблемите с червата са свързани или със стреса и напрежението в ежедневието, или с по-дълбоки слоеве от страх, вина или скръб, които ви пречат да се отпуснете.
По-голямата част от храносмилането и усвояването на храната се извършва в тънките черва, подпомагани от черния дроб, панкреаса и жлъчния мехур. Тук входящата информация се разбива на малки парченца и се взема решение какво да се прави с всяко парче. Това е процес на анализ, детайлизиране и дискриминация.
Проблемите с тънките черва показват прекалено аналитично, рационално мислене или невъзможност да се направи разлика между това, което наистина е необходимо и незначителното. В дебелото черво отпадъчните материали най-накрая се оформят в това, което трябва да се отстрани от тялото. Това е зоната на освобождаване.
Проблемите с дебелото черво възникват, ако се придържате към нещо, което вече е изпълнило целта си. Това може да бъде мъка, тъга, опит да задържите нещо, което удължава болката или страх от отказ от нещо, към което човек чувства привързаност.
Как да управляваме емоциите си?
По-добре е да "изхвърлите" всяка емоция възможно най-скоро. В противен случай това ще се превърне в бомба със закъснител, застрашава здравето ви.